Весняний догляд за газоном: чому так важливі розпушування та аерація дерну

Весняний догляд за газоном: чому так важливі розпушування та аерація дерну

Весняне пробудження газону варто прискорити за допомогою використання додаткової техніки. Спеціальні розпушувачі та аератори допоможуть омолодити трав’яний покрив, позбавивши поверхню ґрунту від непотрібної сухої повсті і відкривши корінню злаків доступ до води і добрив. Дізнайтеся все про перші роботи з догляду за травою.

Після зими газон не завжди виглядає привабливо. Нерідко верхня частина дерну покривається щільним шаром злежалої за зиму висохлої трави, змішаної з іншим сміттям. Залишки рослин, які ще не встигли перегнити, утворюють шар так званої трав’яної повсті, який може стати місцем розмноження грибків і непотрібних рослин на зразок моху. Крім того, ущільнений шар повсті і утрамбована поверхня землі перешкоджають доступу в ґрунт повітря і води з поживними елементами.

На поверхні трав’яного покриття утворюються калюжі, плями і лисини, а злаки отримують менший обсяг вологи і поживних речовин. Такий газон може відставати в рості, виглядати непривабливо і уражуватися хворобами. Тому ранньою весною його потрібно добре очистити. Ще краще – акуратно розпушити верхній шар ущільненого ґрунту і дерну.

Бензиновий аератор-розпушувач AL-KO Combi Care 38 P Comfort може обробляти ґрунт на глибину до 25 мм

Традиційно для весняного пробудження газону використовували ручні інструменти: віялові граблі та вила або спеціальні насадки-аератори на взуття. Віяловими граблями площу галявини очищали від злежалої сухої трави, а вилами або механічними аераторами – проколювали дерен і ґрунт для поліпшення проникності. Проте набагато ефективніше для подібних цілей застосовувати спеціальні бензинові або електричні інструменти.

Навіщо потрібна аерація газону

Регулювання глибини роботи аераторів-розпушувачів AL-KO Combi Care здійснюється за допомогою 5-ступінчатої централізованої системи

Аерація або, іншими словами, провітрювання газону – це порівняно неглибоке проколювання поверхні дерну і витяг злежалого моху і повсті. Для того щоб прискорити і спростити процедуру аерації, використовують бензиновий або електричний аератор. Цей пристрій оснащений валом із зуб’ями, які проколюють поверхню дерну і видаляють повсть і мох.

В результаті оброблена поверхня газону відкриває шлях воді і повітрю до коріння рослин, які починають швидше поглинати вологу і добрива. Застояна вода йде в глибину землі, а кисень пригнічує розвиток хвороботворних організмів, грибків і моху. Особливо важлива аерація на глинистих ґрунтах.

Чим відрізняється скарифікація газону

Один або два рази на рік газон потребує не тільки аерації (провітрювання), але і скарифікації – розпушування. В цьому разі дерен і поверхню ґрунту не просто проколюють, а рівномірно і неглибоко розрізають гострими ножами скарифікатора (інша назва інструмента – вертикутер).

Цей пристрій відрізняється від аератора тим, що замість вала із зуб’ями тут застосовується вал із декількома ножами. Леза скарифікатора занурюються в ґрунт і травмують рослини, надрізаючи коріння злаків. Це призводить до стимуляції росту пагонів у пошкоджених місцях. Через деякий час щільність і швидкість росту трави істотно зростає.

Зручна складна рукоятка акумуляторного розпушувача AL-KO SF 4036 полегшує зберігання

Як і коли розпушувати і аерувати газон

Трава може жовтіти, в’янути і хворіти від надлишкової вологи, а також під дією високих або, навпаки, низьких температур при товщині повсті та моху – 10-15 мм. При цьому глибина аерації і скарифікації газону може досягати 25 мм.

Однак відразу виставляти значення глибини роботи на максимум не варто, щоб не навантажувати сильно двигун. Особливо це стосується електричних пристроїв. Спочатку варто зібрати повсть і проколоти дерен на глибину від 5 до 10 мм, а потім вже перемикати техніку на максимальний режим.

  • Аерацію газону проводять регулярно протягом всього теплого сезону. Зазвичай її роблять приблизно раз на місяць, після кожної 3-4 стрижки трави. Найкраще очищати поверхню дерну перед плановим поливом і удобренням рослин. Не рекомендується виконання операції, в разі якщо газон надмірно насичений вологою або дуже сухий.
  • Розпушування газону роблять один або два рази на рік – на початку весни та/або наприкінці осені. Частіше використовувати скарифікатор не рекомендується, оскільки цей інструмент травмує рослини. Відразу після скарифікації траву удобрюють, поливають і засівають.

Аератори-розпушувачі AL-KO Combi Care – три функції в одному пристрої

Важлива перевага аераторів-розпушувачів AL-KO Combi Care 36.8 E Comfort, SF 4036, і 38 P Comfort – в тому, що ці пристосування можуть бути оснащені двома змінними валами – для аерації і для розпушування, які поставляються в комплекті.

Заміну вала в аераторах-розпушувачах AL-KO Combi Care роблять без додаткових інструментів

Вал для аерації в даному випадку має 24 або 40 пружних зубця, а комплектний вал для розпушування – 12 або 14 сталевих лез. Заміна одного вала на інший провадиться простими механічними діями без допомоги інструментів.

Крім можливостей розпушування і аерації газону пристрої забезпечують збір трав’яної повсті в комплектний травозбірник об’ємом 50 або 55 л.

Читайте також: Корисні поради від AL-KO Gardentech щодо розпушування газону
Читайте також: Обрізка саду з AL-KO: як отримати компост або мульчу з гілок

Купити аератори і розпушувачі газону можна в онлайн-магазині.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.