Стрижка, полив і мульчування: 3 головні операції з догляду за газоном

Стрижка, полив і мульчування: 3 головні операції з догляду за газоном

Для того щоб газон був охайним і свіжим, йому потрібен догляд. Піклуватися про траву потрібно регулярно, виділяючи щотижня мінімум по кілька годин на стрижку і полив. Дізнайтеся докладніше, як слід виконувати ці нескладні роботи.

Хоча догляд за трав’яним покриттям можна прискорити і автоматизувати, для багатьох робота з газонокосаркою або поливальним шлангом – чудовий час, щоб поспілкуватися з природою і побути наодинці з собою.

Правила стрижки газону

Періодичний зріз декоративних злаків на однакову висоту переслідує кілька цілей. По-перше, підстрижений газон майже завжди буде виглядати привабливо, а по-друге, це має ще й практичну цінність. Часте скошування трави забезпечує позбавлення від бур’янів, які слабнуть за умов втрати листяної маси. Тоді як декоративні злаки завдяки розгалуженій кореневій системі підтримують один одного.

Кращий час для стрижки газону – з 10 до 12 ранку і з 17 до 19 вечора.
  • Коли стригти газон? Першу стрижку виконують, коли рослини досягнуть висоти 10-12 см (надалі мінімум – 6-8 см). Спочатку достатньо зрізати буквально 1-2 см від висоти пагонів, переконавшись попередньо, що ножі газонокосарки наточені добре. Пізніше ножі опускають нижче і траву обрізають на висоту не більше ніж на третину від довжини стебел. Тобто при висоті 10-12 см траву обрізають на 3-4 см. Решта дві третини зелених пагонів потрібна, щоб злаки відновили сили після стрижки.
  • Газонокосарки з центральним регулюванням висоти стрижки зручніше і простіше у використанні.

    Як часто стригти газон? В середньому траву стрижуть кожні 1-2 тижні. Періодичність залежить зокрема від інтенсивності росту злаків. Наприклад, навесні і влітку рослини швидше ростуть, і траву доводиться підстригати 4-5 разів на місяць, а в холодний період – наприкінці осені та ранньою весною – між стрижками витримують проміжок 10-14 днів.

  • Що важливо враховувати під час стрижки? Висота злаків після стрижки повинна становити не менше 3,5-5 см. Кожен наступний раз траву зрізають під кутом до попередньої стрижки, змінюючи напрямок руху газонокосарки. Запущені газони проходять за кілька разів на висоту не більше 3-4 см, залишаючи траві час відновити сили після обрізання. Підстригати траву відразу після внесення добрив або поливу – не слід. Останню в сезоні стрижку газону зазвичай проводять наприкінці жовтня – на початку листопада. Під час посухи, а також у тінистих місцях від занадто короткого скошування потрібно утриматися, оптимальна висота трави в подібних умовах – 5-6 см.

Читайте також: 6 електричних газонокосарок AL-KO для ділянок різної площі

Мульчування газону

Деякі газонокосарки крім стрижки газону і збору трави в травозбірник мають корисну функцію мульчування. В цьому разі пристрій оснащують спеціальним ножем для мульчування, який подрібнює зрізану траву і повертає її на газон в якості природного органічного добрива. При цьому подрібнена газонна трава стає джерелом вологи і мінеральних речовин для підстрижених злаків.

Для активації функції мульчування слід встановити спеціальну заглушку.

Щоб активувати функцію мульчування, на газонокосарці прибирають травозбірник і встановлюють спеціальну заглушку. Виконують мульчування не частіше 1-2 разів на місяць. Причому ця операція вимагає уважного дотримання таких умов:

  • висота трави перед мульчуванням не повинна бути більше ніж 5-6 см;
  • зріз виконують на висоту всього 1-2 см;
  • швидкість руху косарки у порівнянні зі звичайним косінням – уповільнюють.

Подрібнена таким чином трава зможе захистити трав’яне покриття від палючого сонця і швидко перегниє після поливу або дощу. Якщо ж висота злаків для мульчування буде більше, газон покриється щільним шаром, а надалі – запріє і згорить на сонці. Для мульчування трави зазвичай витримують половину часу між стрижками і аналогічно обрізають злаки на висоту не більше ніж 1/3 від поточної довжини пагонів.

Зрізану траву можна згодом використовувати для заготівлі компосту.

Варто додати, що газонокосарки з функцією мульчування зручні і для звичайної стрижки з травозбірником: вони сильно подрібнюють і дозволяють щільніше наповнити ємність із рослинними відходами.

Читайте також: Відновлення газону після зими: як повернути ділянці ідеальний вид

Полив газону

Стрижка та мульчування газону обов’язково повинні доповнюватися поливом, який проводять залежно від особливостей ґрунту і ситуації з погодою. Найчастіше потребують зволоження трав’яні покриття на піщаних і супіщаних ґрунтах, рідше – на глинистих і суглинних.

  • Коли потрібно поливати газон? Під час посухи полив газону проводять до двох разів на тиждень, в інші періоди зволожують рослини через 7-10 днів (після чергової стрижки). Кожен наступний полив проводять, після того як земля повністю підсохне: це важливо для стимуляції кореневої системи рослин. Поливають газон рано вранці (до 8:00) або пізно увечері (після 20:00). Інакше вода буде швидко випаровуватись, а рослини постраждають від опіків, викликаних заломленням сонячних променів у краплях рідини.
  • Як потрібно поливати газон? Вода для поливу повинна мати температуру не менше +10 °C, тому, беручи її зі свердловини або колодязя, використовують не відразу, а дають час нагрітися в накопичувальній ємності. Обсяг води повинен бути достатній для рівномірного зволоження газону по всій площі. Середня норма – 10-20 л/м2. Значно спрощує догляд за газоном автоматична система поливу.

Вибрати і замовити інструменти для догляду за газоном можна в онлайн-магазині.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.