Для того щоб газон був охайним і свіжим, йому потрібен догляд. Піклуватися про траву потрібно регулярно, виділяючи щотижня мінімум по кілька годин на стрижку і полив. Дізнайтеся докладніше, як слід виконувати ці нескладні роботи.
Хоча догляд за трав’яним покриттям можна прискорити і автоматизувати, для багатьох робота з газонокосаркою або поливальним шлангом – чудовий час, щоб поспілкуватися з природою і побути наодинці з собою.
Правила стрижки газону
Періодичний зріз декоративних злаків на однакову висоту переслідує кілька цілей. По-перше, підстрижений газон майже завжди буде виглядати привабливо, а по-друге, це має ще й практичну цінність. Часте скошування трави забезпечує позбавлення від бур’янів, які слабнуть за умов втрати листяної маси. Тоді як декоративні злаки завдяки розгалуженій кореневій системі підтримують один одного.

- Коли стригти газон? Першу стрижку виконують, коли рослини досягнуть висоти 10-12 см (надалі мінімум – 6-8 см). Спочатку достатньо зрізати буквально 1-2 см від висоти пагонів, переконавшись попередньо, що ножі газонокосарки наточені добре. Пізніше ножі опускають нижче і траву обрізають на висоту не більше ніж на третину від довжини стебел. Тобто при висоті 10-12 см траву обрізають на 3-4 см. Решта дві третини зелених пагонів потрібна, щоб злаки відновили сили після стрижки.
Газонокосарки з центральним регулюванням висоти стрижки зручніше і простіше у використанні. Як часто стригти газон? В середньому траву стрижуть кожні 1-2 тижні. Періодичність залежить зокрема від інтенсивності росту злаків. Наприклад, навесні і влітку рослини швидше ростуть, і траву доводиться підстригати 4-5 разів на місяць, а в холодний період – наприкінці осені та ранньою весною – між стрижками витримують проміжок 10-14 днів.
- Що важливо враховувати під час стрижки? Висота злаків після стрижки повинна становити не менше 3,5-5 см. Кожен наступний раз траву зрізають під кутом до попередньої стрижки, змінюючи напрямок руху газонокосарки. Запущені газони проходять за кілька разів на висоту не більше 3-4 см, залишаючи траві час відновити сили після обрізання. Підстригати траву відразу після внесення добрив або поливу – не слід. Останню в сезоні стрижку газону зазвичай проводять наприкінці жовтня – на початку листопада. Під час посухи, а також у тінистих місцях від занадто короткого скошування потрібно утриматися, оптимальна висота трави в подібних умовах – 5-6 см.
Читайте також: 6 електричних газонокосарок AL-KO для ділянок різної площі
Мульчування газону
Деякі газонокосарки крім стрижки газону і збору трави в травозбірник мають корисну функцію мульчування. В цьому разі пристрій оснащують спеціальним ножем для мульчування, який подрібнює зрізану траву і повертає її на газон в якості природного органічного добрива. При цьому подрібнена газонна трава стає джерелом вологи і мінеральних речовин для підстрижених злаків.

Щоб активувати функцію мульчування, на газонокосарці прибирають травозбірник і встановлюють спеціальну заглушку. Виконують мульчування не частіше 1-2 разів на місяць. Причому ця операція вимагає уважного дотримання таких умов:
- висота трави перед мульчуванням не повинна бути більше ніж 5-6 см;
- зріз виконують на висоту всього 1-2 см;
- швидкість руху косарки у порівнянні зі звичайним косінням – уповільнюють.
Подрібнена таким чином трава зможе захистити трав’яне покриття від палючого сонця і швидко перегниє після поливу або дощу. Якщо ж висота злаків для мульчування буде більше, газон покриється щільним шаром, а надалі – запріє і згорить на сонці. Для мульчування трави зазвичай витримують половину часу між стрижками і аналогічно обрізають злаки на висоту не більше ніж 1/3 від поточної довжини пагонів.

Варто додати, що газонокосарки з функцією мульчування зручні і для звичайної стрижки з травозбірником: вони сильно подрібнюють і дозволяють щільніше наповнити ємність із рослинними відходами.
Читайте також: Відновлення газону після зими: як повернути ділянці ідеальний вид
Полив газону
Стрижка та мульчування газону обов’язково повинні доповнюватися поливом, який проводять залежно від особливостей ґрунту і ситуації з погодою. Найчастіше потребують зволоження трав’яні покриття на піщаних і супіщаних ґрунтах, рідше – на глинистих і суглинних.
- Коли потрібно поливати газон? Під час посухи полив газону проводять до двох разів на тиждень, в інші періоди зволожують рослини через 7-10 днів (після чергової стрижки). Кожен наступний полив проводять, після того як земля повністю підсохне: це важливо для стимуляції кореневої системи рослин. Поливають газон рано вранці (до 8:00) або пізно увечері (після 20:00). Інакше вода буде швидко випаровуватись, а рослини постраждають від опіків, викликаних заломленням сонячних променів у краплях рідини.
- Як потрібно поливати газон? Вода для поливу повинна мати температуру не менше +10 °C, тому, беручи її зі свердловини або колодязя, використовують не відразу, а дають час нагрітися в накопичувальній ємності. Обсяг води повинен бути достатній для рівномірного зволоження газону по всій площі. Середня норма – 10-20 л/м2. Значно спрощує догляд за газоном автоматична система поливу.
Вибрати і замовити інструменти для догляду за газоном можна в онлайн-магазині.