3 види насосів: як вибрати пристрій для поливу і водопостачання

3 види насосів: як вибрати пристрій для поливу і водопостачання

Садовий насос або насосна станція в приватному будинку може знадобитися для різних цілей. Це може бути подача води зі свердловини або колодязя для потреб водопостачання, перекачування рідини, щоб наповнити або звільнити всілякі резервуари і, нарешті, полив. Але як вибрати саме той насос, який потрібен?

Якщо ви вирішили купити садовий насос, передусім потрібно зрозуміти, який тип пристрою вам необхідний. Незважаючи на різноманітність конструктивних типів і велику кількість класифікацій, всі переносні насоси, розраховані на приватне застосування, можна розділити на 2 групи:

Вибір конструктивного типу насоса визначається сферою його застосування. Наприклад, щоб відкачати воду з підвалу, затопленого весняним паводком, підійде занурювальний дренажний насос для брудної води. А для подачі води зі свердловини глибиною 20 м – занурювальний свердловинний.

Корпус поверхневих садових насосів AL-KO виконаний з нержавіючої сталі або армованої скловолокном пластмаси

Сьогодні ж ми розповімо про садові насоси поверхневого типу. Саме вони допоможуть вирішити більшість побутових питань, пов’язаних із перекачуванням рідини.

Електричний садовий насос або насосна станція стане в пригоді, якщо потрібно наповнити або осушити садовий ставок або басейн, подати воду з цистерни для потреб технічного водопостачання, забезпечити полив ділянки тощо.

1. Садові насоси AL-KO для ручного поливу

У комплекті з пристроєм поставляється ключ, який стане в пригоді для запуску і обслуговування насоса

Поверхневі садові насоси AL-KO здатні подавати воду з глибини не більше 8 м, тому їх використовують для перекачування рідин із неглибоких колодязів, штучних і природних водойм і накопичувальних ємностей.

Для того щоб включити садовий насос, слід дотримуватися нескладних маніпуляцій:

  • пристрій встановлюють на рівній, надійній та сухій основі;
  • до насоса під’єднують подавальний і напірний шланги;
  • через отвір із пробкою у верхній частині корпусу насос наповнюють водою;
  • прилад підключають до електромережі і вмикають.

Садові насоси AL-KO конструктивно прості і цілком можуть стати основою системи ручного поливу через шланг. Головне під час використання таких насосів – стежити за наявністю рідини в джерелі водопостачання і не перетискати подавальний шланг.

Читайте також: Садові насоси та насосні станції AL-KO: використовуйте воду раціонально

Пристрої мають захист від сухого ходу і не перегорають у разі зупинки подачі води. Проте захисна автоматика відключить насос, і для відновлення перекачування рідини потрібно буде запустити його заново.

2. Автоматичні насоси AL-KO для автономного поливу і водопостачання

Для того щоб звичайний садовий насос AL-KO зміг працювати автоматично, тобто виконувати функції насосної станції, пристрій можна оснастити додатковим пристосуванням – гідроконтролером (арт. 112478) з реле тиску і вбудованим зворотним клапаном. Такий насос вже можна використовувати не тільки для поливу, а й для підтримки тиску в системі водопостачання або в автоматичній системі поливу через набір труб і зрошувачів. Неприємних стрибків тиску вже не буде.

Для того щоб запустити напівавтоматичну систему поливу досить підключити до насоса шланг з відповідним зрошувачем

Інший варіант для такої мети – купити автоматичну насосну станцію AL-KO з аналогічною функціональністю. Такі насоси можуть самостійно вмикатися, якщо необхідно подати воду для працюючої пральної машини або якщо відкривають водопровідний кран у ванній кімнаті, і вимикатися. На відміну від простих садових насосів автоматичний напірний насос вимкнеться у разі перегину подавального шлангу і сам повернеться в робочий стан, коли проблема буде усунена.

3. Насосні станції AL-KO з накопичувальним баком для водопостачання

Автоматичний напірний насос забезпечує миттєву подачу води після відкриття водопровідного крана або після спустошення каналізаційного зливного бачка. Однак частий запуск двигуна насоса кожного разу, коли відкривають кран, призводить до швидкого зносу пристрою. І тому для організації системи водопостачання приватного будинку краще використовувати насосну станцію AL-KO з гідроакумулятором.

До її складу входить насос і накопичувальний мембранний бак для води об’ємом 17-20 л. Порожнина мембранного бака розділена гумовою діафрагмою на 2 відсіки. Один із них заповнений стиснутим під тиском газом, а другий використовується для нагнітання води.

Перед запуском садові насоси та насосні станції потрібно наповнити водою

Коли насос повністю наповнює відсік із водою, реле тиску відключає пристрій, і напір у системі водопостачання тримається завдяки тиску газу у другому відсіку. В результаті коротке відкриття крана з невеликою витратою води відбувається без включення насоса. Вистачає й наявного тиску газу в мембранному баку. Насос вмикається лише тоді, коли обсяг води в гідроакумуляторі падає нижче встановленої межі і реле тиску запускає двигун.

Читайте також: Ставок за вихідні: як зробити штучне водоймище з пластикової ємності

Це дозволяє істотно збільшити ресурс роботи насоса і до того ж збільшує автономність системи. Мінімальний запас води в накопичувальному баку можна використовувати для екстрених потреб навіть у разі повного спустошення джерела рідини.

Напір і витрата: як вибрати садовий насос і насосну станцію

Для того щоб вибрати насос для поливу або водопостачання за технічними характеристиками, потрібно визначити два основні параметри пристрою.

  • Витрата (продуктивність) насоса показує обсяг рідини, який насос може перекачати за певний проміжок часу. Цей параметр вимірюється в л/хв. або м3/год.
  • Напір (тиск) насоса – це висота, на яку він здатний підняти воду. Цей параметр вимірюється в метрах водяного стовпа, в барах або атмосферах (1 бар ≈ 10 м ≈ 1 атм.).

Для прикладу припустимо, що насос повинен бути встановлений у підвалі на глибині 3 м, а воду потрібно підняти на 2-й поверх на висоту 6 м. При цьому в будинку є 5 точок водорозбору – 3 водопровідних крана на різних поверхах, душ і пральна машина.

Насосна станція HW 6000 FMS Premium стане в пригоді для водопостачання котеджу

Для визначення необхідної продуктивності насоса потрібно врахувати сумарну витрату всіх точок споживання рідини. В середньому можна вважати, що максимальна витрата для однієї точки може становити до 10 л/хв. або до 600 л/год. Тому, щоб користуватися одночасно всіма точками водорозбору, витрата насоса повинна бути умовно до 3000 л/год. або до 3 м3/год.

А для того щоб обчислити напір насоса, враховують:

  • висоту, на яку потрібно підняти рідину, в даному разі це 9 м;
  • втрати тиску в горизонтальних трубопроводах, на кожні 10 м горизонтальних труб втрачається приблизно 1 м напору;
  • необхідний тиск в системі водопостачання – для роботи побутової техніки або зрошувачів системи поливу може знадобитися тиск до 2,5-3 атм.

В результаті мінімальний напір для такого випадку складе 4 бари або 40 м водяного стовпа. Більш точні прорахунки параметрів насосного обладнання краще довірити профільним фахівцям.

Вибрати й купити садові насоси та насосні станції AL-KO можна в інтернет-магазині.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.

Залишити відповідь