Ставок за вихідні: як зробити штучне водоймище з пластикової ємності

Ставок за вихідні: як зробити штучне водоймище з пластикової ємності

Хто не мріє про власний будинок біля озера, вид на яке відкривається з тераси на задньому дворі? AL-KO допоможе реалізувати задумане. Придбайте ємність із довговічного морозостійкого поліетилену і створіть власний декоративний ставок у найкращому місці ділянки.

Є кілька технологій, як зробити садовий ставок. Можна залити чашу для ставка бетоном або укласти на дно багатошарову основу з дренажних і плівкових матеріалів. Але найбільш простий і універсальний спосіб –  використати пластикову форму.

Садові ставки AL-KO об’ємом від 140 до 950 л дозволяють зробити в саду одну водойму або каскадну групу для вирощування водних декоративних рослин і найпростішої фауни. Завдяки пластиковим чашам різного об’єму відпочинок у води можна організувати на ділянці будь-якої площі.

Переваги пластикових ставків AL-KO

Садові водойми AL-KO з довговічного чорного поліетилену, виготовлені в Німеччині, розраховані на створення декоративних ставків із площею поверхні води від 0,85 до 3,5 м2. Для висадки водоростей, які допомагають прикрасити ставок і налагодити в ньому біобаланс, тут передбачено кілька різнорівневих зон. Неглибока болотиста зона по краях ємностей дозволяє надати ставку природний вигляд, плавно оформивши перехід від ландшафту саду до водойми.

Переваги пластикових ставків AL-KO
Розміри декоративних ставків AL-KO ціною від 1299 до 5699 грн не розраховані на розведення риб, але вони прекрасно підходять для вирощування рослин.

Пластикові ємності розраховані на цілорічне використання. Вони витримують зимівлю в саду і не вигоряють під дією ультрафіолетових променів. Транспортувати ємність вагою від 3 до 23 кг не складно, а встановити її можна силами одного-двох чоловік всього за вікенд.

Як вибрати місце для водойми в саду

Для того щоб встановити пластиковий ставок, достатньо викопати яму відповідного розміру і встановити ємність за рівнем. Але до того, як почати роботу, потрібно уважно оцінити ділянку. Річ у тім, що для полегшення догляду за садовим ставком варто потурбуватися про належну якість води в ньому. А таку умову може забезпечити не будь-яке місце в саду.

Щоб вода в штучному водоймищі очищалася самостійно або при мінімальному втручанні людини, потрібно постаратися сформувати в ньому природний біобаланс. Можливість створення оптимального для водної флори і фауни середовища визначається декількома факторами. І перший із них – вдалий вибір місця для ставка.

Якщо на ділянці досить місця, можна подумати про створення каскадного струмка. Течія і примусова аерація води полегшать формування біобалансу.

Садова водойма повинна:

  • розташовуватися на рівному і захищеному від вітру місці;
  • частково висвітлюватися сонцем протягом 4-6 годин;
  • мати зону затінення опівдні (максимальне освітлення) площею до 40-50 %;
  • не розташовуватися під кроною дерев або чагарників.

Велика кількість, на перший погляд, досить жорстких обмежень пояснюється тим, що ставок повинен одночасно прогріватися сонцем і не перебувати повністю в тіні, але і не перегріватися ним – не бути повністю на сонці. Також він повинен бути захищений від прямого попадання органічного сміття – листя, квітів, хвої – і його подальшого гниття. Тільки такі умови створюють найкращі можливості для розвитку в ставку водоростей-оксигенаторів, які забезпечують насичення товщі води киснем і багато в чому відповідають за нормалізацію біологічної рівноваги і природне перегнивання органіки.

Читайте також: Екосистема саду – в гармонії з тваринами

Тому найбільш підходящим місцем для водойми буде рівна ділянка, закрита з південного боку порівняно високою огорожею або деревами. У сонячний полудень рослини будуть відкидати на воду тінь і при цьому не будуть нависати над нею.

Майстер-клас: установка та наповнення ставка

Вибравши відповідне місце для штучного водоймища, можна приступати до установки чаші.

  1. Викопування котловану. Для ставка викопують яму, розміри якої відповідають габаритам пластикової ємності. Оскільки форми мають кілька різнорівневих терас, ґрунт видаляють поетапно відповідно до глибини кожного ярусу.
Габаритні розміри ями для ставка повинні на 25-30 см перевищувати параметри чаші
  1. Установка чаші на піщану подушку. Ставок краще встановлювати на 5-10-сантиметровий шар піску, який потрібно рівномірно укласти на кожну з терас. Щоб піщана подушка поступово не змішувалась із ґрунтом, пісок насипають на шар щільного ландшафтного геотекстилю.
Пісок на дні котловану дозволяє точно виставити ємність за рівнем.
  1. Наповнення ставка. Тепер ємність поступово заповнюють водою, а простір між стінками котловану і чашею – піском. Виконують цю операцію поступово, рівномірно формуючи щільну піщану подушку із зовнішнього боку водойми.
Для того щоб пісок краще утрамбувати і під чашею не залишилося порожнеч, простір поза стінами проливають водою.
  1. Озеленення водойми. На завершальному етапі акуратно оформляють крайки ставка. У болотистій зоні по периметру чаші висаджують прибережні водні рослини, а в більш глибоких ярусах – глибоководні декоративні культури, такі як латаття або калитка.
Глибоководні рослини висаджують у контейнери або в спеціальну посадочну тканину. Також у ставок заселяють вільно плаваючі водорості.

Очищення і догляд за водоймою

Для того щоб вода не загнила і не застоялася, водоймі потрібен догляд. Власник повинен передбачити просте рішення для доливання рідини під час посухи і шлях для відводу води на випадок проливних дощів.

Неглибока болотиста зона по периметру ставка AL-KO T 1000 призначена для вирощування прибережних і мілководних рослин.

Корисна флора і фауна в ставку здатна існувати лише в певних умовах. Вода повинна бути багата киснем, а органічні залишки, які виділяються водними рослинами і тваринами, повинні самостійно перегнивати, а не накопичуватися на дні.

Для осушення ставка з метою очищення зручно використовувати заглибні насоси.

Для цього в ставках можна використовувати донні аератори, що нагадують ті пристрої, які встановлюють в акваріумах. Ще краще – організувати примусове очищення води з аерацією рідини, фільтрацією і знезараженням. Для цього застосовують різні технічні рішення за допомогою фільтрів і насосів. Найпростіше з них – донний фонтанний насос із ультрафіолетовою лампою, який повинен працювати мінімум 6 годин на добу. За цей час пристрій повинен тричі прокачати весь обсяг води.

Крім примусової аерації слід потурбуватися про захист і очищення ставка від органічного та іншого сміття, а також – заселити водойму плаваючими водоростями-оксигенаторами. Ці водні культури доступні у продажу в садових центрах. Роль оксигенаторів для підтримки біобалансу ставка полягає в тому, що вони споживають і переробляють органіку, насичуючи воду киснем і не даючи їй зацвісти.

Додатково регулювати склад і властивості води можна спеціальними бактеріальними і хімічними засобами. До того ж час від часу ємність вимагає осушення і глибокого очищення від накопичених донних відкладень.

Читайте також: Садові насоси та насосні станції AL-KO: використовуйте воду раціонально

Вибрати і замовити пластикові ємності для створення штучних водойм можна в онлайн-магазині.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.

Залишити відповідь