5 критеріїв для вибору колісної газонокосарки

5 критеріїв для вибору колісної газонокосарки

Колісна газонокосарка – найбільш поширений пристрій, який купують для обслуговування газонів. Ця техніка затребувана на невеликих садових ділянках площею до 5-6 соток, а також у середніх за розміром маєтках, де площа газону перевищує 1000-1200 м2. Тому ми зробили універсальний гід з вибору газонокосарки.

Перш ніж зупинитися на якійсь конкретній колісній газонокосарці, зазвичай порівнюють моделі різних лінійок і оцінюють переваги і можливості тих чи інших деталей пристрою. Звичайно, основний вибір покупці роблять, орієнтуючись на ціну і потужність техніки. Але не варто забувати, що надійність і зручність користування теж відіграють важливу роль. Тому майбутню покупку слід оцінити за комплексом показників.

1. Тип двигуна газонокосарки

Перший ключовий момент, який важливий для майбутнього власника газонокосарки, – це визначення типу двигуна пристрою. Залежно від площі газону і особистих переваг вибирають один із трьох варіантів.

 • Електричні газонокосарки – це зручні бюджетні пристрої для невеликих і середніх газонів. При потужності 1-1,6 кВт вони дозволяють обслуговувати ділянки площею до 900 м2, хоча, звичайно, найбільш затребувана така техніка на ділянках до 5-6 соток. Головні переваги електричних газонокосарок – простота технічного обслуговування і використання, а також екологічність. Вони тихіше бензинових і не виділяють вихлопних газів під час роботи. Мінуси електрокосарок – необхідність використовувати електричні кабелі і обмеження під час роботи з вологою травою.
Найбільший вибір газонокосарок доступний у лінійці бензинових пристроїв побутового і професійного класу.
 • Бензинові газонокосарки – це більш серйозна техніка, яка підходить для газонів площею до 1500-1800 м2. Завдяки роботі 4-тактних двигунів потужністю до 2,8-3,2 кВт (3,8-4,3 к. с.) вони відрізняються автономністю, але мають високий рівень шуму і вихлопи. Бензинові газонокосарки вимагають технічного обслуговування з періодичною заміною витратних матеріалів (повітряних і паливних фільтрів, свічок запалювання тощо) і регулярного заправлення бензином і машинним мастилом. Бензинові газонокосарки не використовують для косіння на схилах із кутом нахилу більше 10-15°, оскільки в такому режимі експлуатації є ризик залити двигун мастилом. Залежно від моделі подібна техніка підходить і для побутового, і для професійного застосування.
 • Акумуляторні газонокосарки – це порівняно дорогі пристрої, які поєднують переваги електричної і бензинової техніки. Вони прості у використанні і обслуговуванні і одночасно відрізняються тихою автономною роботою. У продажу є акумуляторні косарки побутового класу, що випускаються під маркою AL-KO, і професійні акумуляторні косарки, що випускаються під брендом Solo by AL-KO. Головні недоліки акумуляторних пристроїв, за якими вони поступаються бензиновій техніці, – обмеження по площі газонів до 500-700 м2 і порівняно висока ціна. Вартість такої газонокосарки багато в чому визначається ціною акумуляторів, які йдуть у комплекті. Проте використання знімних батарей має і переваги. Їх можна встановлювати для підживлення інших видів сумісних садових пристроїв.

Читайте також: Бензин або електрика: 4 види косильної техніки для різних ділянок

2. Ширина, висота і площа косіння

Ключові параметри будь-якої газонокосарки – це опції косіння. Різні пристрої відрізняються різною шириною захвату і можливостями регулювання висоти косіння.

 • Широкий винос деки за межі корпусу газонокосарки дає можливість стригти траву впритул до бічних перешкод.

  Ширина захвату газонокосарки поряд із потужністю визначає максимальну площу обробки газону. Наприклад, для газонів площею 2-3 сотки досить електричної газонокосарки шириною 32-34 см, а для газонів площею 5-6 соток – шириною 38-40 см. Якщо площа 8-14 соток, використовують бензинову техніку шириною 42-46 см, а пристрої із захватом 51 см підходять для газонів на 15-18 соток. Оцінюючи ширину деки газонокосарки, важливо звертати увагу на загальні габарити пристрою. Краще, якщо ширина різу буде більше габаритної ширини коліс, це забезпечить більш точне косіння біля стін.

 • Висота косіння меншою мірою залежить від потужності газонокосарки, оскільки висота зрізаної трави визначається станом газону і погодою, а не площею ділянки. В середньому на різних газонокосарках можна виставляти висоту різу від 20 до 80 мм. Найбільш прості пристрої мають лише 3 фіксовані позиції висоти, причому регулювати рівень тут доводиться вручну, змінюючи висоту на окремих осях (колесах) газонокосарки. Більш зручне – центральне регулювання висоти зрізу за допомогою одного важеля. В цьому разі пристрій може мати до 7 або 8 фіксованих положень.

Читайте також: 6 електричних газонокосарок AL-KO для ділянок різної площі

3. Конструкція ножа і основна функціональність

Для підстригання трави застосовують дво- або чотирьохлопатеві сталеві ножі, які кріпляться до вертикального обертального вала газонокосарки. Якість косіння багато в чому залежить від заточування різальних крайок ножа. Причому самостійно ножі зазвичай не заточують, бо це може привести до розбалансування їхнього обертання і пошкодження техніки.

Центральне регулювання висоти зрізу дозволяє швидко встановити ножі газонокосарки в потрібне положення і приступити до роботи.

Купуючи газонокосарку, краще переконатися в надійності твердосплавних сталей ножа і відразу придбати запасне ріжуче пристосування. Це забезпечить безперебійне косіння, якщо основний ніж випадково пошкодиться.

Важливо відзначити також, що конструкція ножа визначає можливість використання газонокосарки в різних режимах.

 • В окремих моделях функцію мульчування можна активувати, тільки купивши і встановивши додаткові комплектуючі.

  Косіння і збір – основні робочі режими. Обертальний ніж тут створює повітряний потік, який направляє зрізану траву у травозбірник.

 • Мульчування можливе тільки за умов використання спеціальних мульчувальних ножів, які мають викривлену форму. Вони сильно подрібнюють траву, що дозволяє повертати її на газон у вигляді готової зеленої мульчі. Перегниваючи, ці трав’яні залишки виступають додатковим добривом газону.
 • Бічний викид – четвертий режим роботи, який присутній у деяких газонокосарках. Зрізана і піднята ножем трава в цьому разі спрямовується не в травозбірник, а в бічний канал для викиду поруч, щоб вона не заважала руху і її потім було легко зібрати.

Читайте також: Стрижка, полив і мульчування: 3 головні операції з догляду за газоном

Складна рукоятка колісних газонокосарок полегшує зберігання і перенесення техніки.

4. Ергономіка пристрою і окремі деталі

Вартість і зручність експлуатації газонокосарки нерідко залежить і від другорядних, на перший погляд, деталей, які теж важливо оцінити під час вибору.

 • Корпус газонокосарки може бути виготовлений із пластику або металу. Бюджетні електричні та акумуляторні пристрої мають пластиковий корпус. Дорожча техніка з двигунами різних типів оснащена корпусом із листової сталі. Важкі професійні бензинові газонокосарки, розраховані на максимальні навантаження, мають алюмінієвий корпус.
 • Колеса газонокосарок можуть відрізнятися діаметром (від 180 до 280 мм) і способом кріплення до осі. Потрібно розуміти, що збільшений діаметр задніх коліс знижує навантаження пристрою на траву і дає можливість зменшити ймовірність випадкового удару ножа об перешкоди під час косіння. Крім того, враховують, що надійність і зручність коліс із протекторами і на шарикопідшипниках вище, ніж показники їхніх більш простих аналогів, які кріпляться до осі за допомогою втулок.
 • Широка пускова рамка дозволяє управляти газонокосаркою тільки правою або тільки лівою рукою.

  Рукоятка і елементи управління газонокосарки теж варті уваги. Зручно, якщо пристрій має дворучну пускову рамку, а не просту ручку під одну руку. Сама ж рукоятка повинна мати прогумовану ділянку для зручного захоплення і управління, складатися для легкого зберігання і перенесення газонокосарки, і краще, якщо вона буде підлаштовуватися під зріст оператора.

 • Травозбірник може мати обсяг від 30 до 75 л. Їх роблять з пластику або тканини. Найбільш зручні у використанні об’ємні текстильні травозбірники для пристроїв із функцією мульчування і технологією MaxAirflow. В цьому разі сильно подрібнена трава оптимальним чином направляється повітряним потоком у ємність і розташовується там найбільш щільно.

Читайте також: Відновлення газону після зими: як повернути ділянці ідеальний вид

5. Додаткові можливості і безпека

Для зручного і безпечного застосування косильна техніка повинна мати запобіжні механізми і опціональні можливості. Пристрої повинні включатися, лише коли відключається блокувальний елемент. У електричних газонокосарок повинен бути передбачений захист двигуна від перегріву. Запуск бензинових газонокосарок серйозно полегшує додаткова функція електростарт.

Об’ємний травозбірник із індикатором заповнення потрібно спустошувати рідше стандартних ємностей.

Зручний також індикатор заповнення на травозбірнику – він дозволяє зменшити кількість непотрібних перевірок. Одноступінчастий або регульований привід на колеса теж істотно полегшує експлуатацію важкої бензинової техніки. Оператор самохідних пристроїв витрачає менше зусиль на штовхання і управління косаркою.

Вибирайте і замовляйте колісні газонокосарки в онлайн-магазині AL-KO!

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.