Мульчування рослин: використовуємо садові аксесуари AL-KO для прикрашування грядок і клумб

Мульчування рослин: використовуємо садові аксесуари AL-KO для прикрашування грядок і клумб

Прополка і розпушування ґрунту – одні з найбільш неприємних робіт у саду, але вони важливі для поліпшення стану рослин. Якщо цього не робити, бур’яни будуть сильно пригнічувати корисні культури, а щільна ґрунтова кірка ускладнить живлення коріння. Завдяки мульчуванню ви не тільки полегшите регулярний догляд, але і прикрасите грядки і квітники органічним декором.

В саду рослини зазвичай страждають від надлишку або від нестачі вологи. Перезволоження особливо небезпечно на важких глинистих ґрунтах, де надлишок вологи призводить до ущільнення верхнього шару землі. При цьому коріння садових культур перестають насичуватися киснем, і рослини слабшають. Згодом, коли період дощів закінчується, а калюжі зникають, ґрунтова кірка тріскається, і волога поступово починає випаровуватися навіть із нижніх шарів землі. Унаслідок цього на зміну перезволоженню приходить посуха, яка не менш погано позначається на стані посадок.

Піщані ґрунти на відміну від глинистих не настільки схильні до формування кірки, і, відповідно, коренева система рослин тут менше страждає від поганої аерації. Проте самі по собі піщані ґрунти відрізняються бідним мінеральним складом, погано утримують воду, і посадки тут потребують регулярного внесення добрив і поливу.

Перепрілий компост здатний поліпшити склад і структуру будь-якого ґрунту

Мульчування ґрунту буде універсальним рішенням для обох описаних ситуацій. Щільний шар мульчувального матеріалу буде перешкоджати росту бур’янів, поліпшить проникність верхнього шару ґрунту і не дасть волозі швидко випаровуватися.

Чим мульчувати садові посадки?

Подрібнювач AL-KO MH 2800 Easy Crush дозволяє отримати чудовий органічний матеріал, придатний для мульчування і компостування

Для поліпшення структури як щільного глинистого ґрунту, так і сухого піщаного, потрібне періодичне внесення органічних добрив, наприклад перепрілого компосту. Ґрунт в цьому разі збагачується поживними речовинами, стає більш пухким і аерованим. Багаторічне внесення і заорювання компосту і перегною на ділянку з наступним мульчуванням здатні збагатити і поліпшити структуру найгіршого ґрунту.

Читайте також: Компост у саду: як зі скошеного газону і опалого листя отримати корисне добриво

Проте різні мульчувальні матеріали мають різну вартість і до того ж по-різному впливають на властивості ґрунту. Наприклад, доволі декоративно виглядає мульчування відсипкою з дрібної гальки або подрібненої кори хвойних рослин. Але для використання в ландшафтному дизайні ці матеріали потрібно купувати окремо, тоді як всілякі рослинні залишки – перепрілий компост, подрібнена тріска і скошена трава – в більшості садів доступні безкоштовно.

Матеріали для мульчування

Закритий компостер AL-KO K 390 підходить для цілорічної експлуатації

Найдоступніші садові матеріали органічного походження тією чи іншою мірою можуть збагатити склад ґрунту. Але все ж варто враховувати, що вони можуть змінити його характеристики.

  • Садовий компост – найкращий мульчувальний матеріал. Після того як компост дійшов до готовності в спеціальній ємності (ми рекомендуємо встановити в саду мінімум два компостери AL-KO об’ємом від 390 до 800 л), цю садову суміш можна використовувати і як добриво, і як мульчувальний матеріал. Розкладаючись, він лише поліпшить мінеральний склад ґрунту. До того ж в кінці сезону, коли грядка або квітник будуть вільні від однорічних рослин, мульчу можна буде просто зорати в ґрунт культиватором.
  • Деревна тріска – другий найбільш популярний матеріал для мульчування. Отримати тріску можна з багаторічних пагонів плодових дерев, які щороку накопичуються під час обрізання. Для цього гілки пропускають через подрібнювач із ножовою ріжучою системою, наприклад AL-KO MH 2800 Easy Crush або solo by AL-KO TCS Duotec 2500. В даному разі потрібно враховувати, що тріска розкладається гірше компосту, тому для поліпшення властивостей цей органічний матеріал рекомендують обробляти розчином азотних добрив – карбаміду (сечовини). Його готують, змішуючи 170-200 г мінеральної речовини з 10 л води. Використовувати тріску для мульчування і додавання в компост найкраще, коли матеріал почорніє, тобто через 1,5-2 місяці після того, як вона була подрібнена і оброблена сечовиною.
Деревну тріску для мульчування і компостування краще обробляти азотними складами
  • Скошена трава теж підходить для мульчування. Однак якщо ви берете її з травозбірника, траву краще попередньо підсушити, інакше вона загниє. А оскільки гниття супроводжується виділенням тепла, це може відбитися на стані садових посадок. Висушена трава в цьому сенсі набагато безпечніша, проте вона гірше, ніж тирса і компост, перешкоджає росту бур’янів. Тому скошений газон частіше використовують не для мульчування, а для компостування.
  • Подрібнена хвоя здатна не тільки перешкоджати росту бур’янів, а й пригнічувати розвиток мікроорганізмів, закислюючи ділянку. Тому її використовують лише для рослин, які віддають перевагу кислій реакції ґрунту. Йдеться про хвойні і вересові культури – туї, ялівці, азалії, рододендрони. Якщо додавати в компост хвою, обов’язково треба розбавляти іншою органікою і вносити добавки для нормалізації мінерального складу і кислотності.

Як мульчують грядки і клумби в саду?

Мульчування проводять після рясного зволоження рослин і розпушування ґрунтової кірки. Роблять це зазвичай після поливу або дощу. Нерідко ним завершують посадку саджанців дерев і чагарників або висадку розсади квітів та овочів.

Скошену траву частіше застосовують не для мульчування, а для закладки в компост

При розпушуванні ґрунту перед мульчуванням важливо видалити всі корені багаторічних бур’янів. У разі якщо шар мульчувального матеріалу буде мінімум 5-8 см, це надовго збереже від появи нових сходів бур’янів. А ось сходи культурних рослин мульчувальним матеріалом вкривати не варто. І до того ж не слід проводити мульчування надто зволоженого ґрунту в прохолодну погоду.

На грядках і клумбах мульчою вкривають весь вільний ґрунт, а навколо дерев і чагарників формують кола радіусом 0,5-1 м. В подальшому такі посадки вимагають поливу і підживлення. Час від часу на грядки і клумби також потрібно додавати трохи нової мульчі і перевіряти загальний стан рослин.

Читайте також: Обрізка саду з AL-KO: як отримати компост або мульчу з гілок

Вибрати і замовити садові аксесуари AL-KO для створення мульчі та компосту можна в онлайн-магазині.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.

Залишити відповідь