Ставок на ділянці: що потрібно знати про очищення води і догляд за водоймою

Ставок на ділянці: що потрібно знати про очищення води і догляд за водоймою

Наприкінці літа вода в штучному водоймищі може почати цвісти і неприємно пахнути. Найчастіше це відбувається через порушення природного біобалансу, викликаного високими літніми температурами і неправильним доглядом. Відновити природну рівновагу можна за допомогою очищення, фільтрації та аерації води в ставку.

Обсяг різних варіантів штучних ставків AL-KO становить від 140 до 950 л, і без спеціального догляду отримати кришталево чисту воду в саду біля будинку за аналогією з гірськими озерами не вийде. Незважаючи на те що можна докласти зусиль і постаратися налагодити біобаланс природної флори і фауни водойми, про якість води доведеться подбати додатково.

Переваги пластикових ставків AL-KO
Площа дзеркала води в садових ставках AL-KO становить від 0,85 до 3,5 м2.

Передусім нагадаємо вимоги до місця розташування садового ставка, яке багато в чому визначає успіх отримання чистої води в ньому. Важливо підібрати таке місце на ділянці, щоб поверхня ставка висвітлювалася сонцем протягом 4-6 годин на день, а в літній полудень близько 40 % води залишалося в тіні. При цьому краще, якщо дерева не будуть нависати безпосередньо над ставком. Такий стан вбереже ставок від перегріву і одночасно позбавить від необхідності очищати воду від листя і хвої, які падають із дерев.

Яка вода підходить для ставка?

Для наповнення ставка можна використовувати свердловину, колодязь, водопровід або природну водойму.

Дуже важливий фактор, від якого багато в чому залежить чистота ставка, – це якість і обсяг використовуваної води. Водойму часто наповнюють з криниці чи свердловини за допомогою, наприклад, відповідного заглибного насоса. Якщо вода випаровується, її періодично доливають, а на випадок проливних дощів облаштовують дренажний відвід зайвої рідини.

Читайте також: Ставок за вихідні: як зробити штучне водоймище з пластикової ємності

Якщо ж для наповнення садового водоймища вирішено використовувати центральний водопровід, варто почекати, поки вода відстоїться деякий час у будь-якій ємності. Це роблять, щоб випарувався хлор, який зазвичай застосовують для очищення.

Третій хороший варіант, який підходить для наповнення ставків, – використати воду з природної водойми.

Чому важливо чистити водойму?

Ставок необхідно час від часу очищати від накопиченого сміття, оскільки гниття надлишкової кількості органічного матеріалу призводить до сильного забруднення води. Листя, гілки та хвою, які випадково падають у водойму, потрібно діставати сачком, а під час осіннього листопаду над поверхнею води можна навіть натягнути спеціальну захисну сітку.

Природня течія води в каскаді ставків полегшує очищення.

Крім того, раз на рік варто відкачувати воду зі ставка за допомогою заглибного насосу і проводити очищення ємності від донних відкладень.

Фільтрація і аерація водойми

Для того щоб відкачати воду зі ставка, використовують заглибний насос.

Найбільш ефективну очистку води в ставку можна забезпечити, налаштувавши роботу систем фільтрації та аерації. Річ у тому, що чистота води забезпечується двома ключовими факторами. Необхідно за допомогою фільтра видаляти зі ставка суспензію механічних і біологічних забруднень, а також обов’язково насичувати воду киснем, який забезпечує самостійне перегнивання водної органіки.

  • Систему фільтрації збирають на основі проточного або напірного фільтра з насосом, продуктивність якого підбирають під обсяг ставка. Декоративний ставок, який не використовують для розведення риби, повинен повністю перекачуватися протягом максимум 2 годин. Робота системи фільтрації декоративного ставка повинна здійснюватися протягом хоча б 4-6 годин на день.
  • Аерацію водойми виконують за допомогою донних або плаваючих аераторів, які нагадують аератори для акваріумів. Кисень, який закачують у товщу води, полегшить дихання флори і фауни водойми і дасть можливість сформувати біобаланс.

Препарати для нормалізації біобалансу в ставку

Якщо момент упущений, і вода в ставку зацвіла, виправити ситуацію допоможуть спеціальні хімічні або бактеріальні засоби. Найкраще використовувати сучасні біопрепарати, які прискорюють розкладання органіки. Наприклад, рідкий екстракт ячмінної соломи перешкоджає розмноженню шкідливих мікроводоростей і одночасно безпечний для водних рослин, тварин і комах.

Читайте також: Корисні поради AL-KO: природна боротьба із водоростями у ставку

В крайньому разі застосовують і сильнодіючі хімічні засоби, які здатні змінити рівень кислотності води в ставку, наситити рідину киснем або розчинити непотрібні водорості.

Рослини для очищення води в ставку

Не менш важливо відповідально поставитися до вибору рослин для заселення водойми. Крім висаджування в підводні контейнери, посадкову тканину або щебінь на дні квітучих рослин із плаваючим листям, таких як водяна лілія або кубишка, варто заселити ставок так званими оксигенаторами. До них відносять плаваючі в товщі води водорості, здатні наситити водойму киснем.

В спеціальні ніші в пластикових ставках AL-KO зручно висаджувати водорості.

Такі рослини, як рдесник, кушир, плавушник, водопериця або елодея, можуть допомогти в переробці гниючої органіки води на зелену масу. Проте кількість водних рослин все ж потрібно контролювати і в разі необхідності видаляти зайві водорості за допомогою найпростіших підручних засобів.

Вибрати й купити ємності для ставків і насоси для наповнення водойм і організації системи фільтрації можна на сторінках інтернет-магазину AL-KO.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.

Залишити відповідь