Корисні поради AL-KO: підготовка садового ставка до зими

Корисні поради AL-KO: підготовка садового ставка до зими

Штучні водойми, створені з використанням готових пластикових форм, можна залишати на зиму на відкритому повітрі. Укопані в землю й наповнені водою ємності з міцного морозостійкого пластику без проблем витримують тиск замерзлого льоду, зимові перепади температур і дію сонячного ультрафіолету. Однак якість води в холодну пору року може погіршитися, тому для полегшення весняного очищення ставок потрібно правильно підготувати до зими.

Для того щоб уникнути можливих проблем у майбутньому сезоні, на зиму важливо залишити садовий ставок наповненим водою. Тільки таким чином можна забезпечити не лише повноцінну зимівлю найпростіших флори й фауни водойми, а й уберегти пластикову ємність від деформації та виштовхування ґрунтом. Крім того, наприкінці теплого періоду року потрібно вжити важливих заходів із догляду за ставком.

1. Збирання листя з поверхні водойми

Одним із найшкідливіших факторів, що суттєво погіршують якість води в садовому ставку, є осідання на його поверхні органічного сміття. Листя та інший органічний матеріал, що потрапили в ємність, поступово накопичуються на дні й починають гнити. Найпростіші флора й фауна водойми здатні переробити лише невелику кількість органіки. Накопичення ж надмірної кількості листя зазвичай призводить до загнивання води й поступового вимирання всіх корисних рослин, тварин і комах у ставку.

Восени вода в садовому ставку може сильно забруднюватися опалим листям та іншим органічним сміттям.
Восени вода в садовому ставку може сильно забруднюватися опалим листям та іншим органічним сміттям.

Піклуватися про чистоту води потрібно із самого початку. Так, на етапі проектування ставок намагаються розмістити в такому місці, де можна знизити кількість хвої та листя, які падатимуть у воду із сусідніх дерев і чагарників.

Крім того, у період листопаду водойма потребує додаткового захисту від накопичення органічного матеріалу. Найпростіше натягнути над нею спеціальну сітку для збирання листя або використовувати пристрій для автоматичного прибирання сміття з поверхні води – так званий скімер. А ось для догляду за невеликими садовими ставками цілком можна обмежитися сачком, і час від часу збирати листя вручну.

Читайте також: Ставок за вихідні: як зробити штучне водоймище з пластикової ємності

Якщо ж на дні садового ставка накопичилася велика кількість недогнилої органіки, знадобиться спеціальне очищення. У цьому разі дно садової ємності вичищають спеціальним пилососом.

Теплолюбні водні рослини, такі як латаття на зиму переміщують в тепле приміщення, що обігрівається.
Теплолюбні водні рослини, такі як латаття на зиму переміщують в тепле приміщення, що обігрівається.

2. Обрізування й догляд за водними та прибережними рослинами

Садівники розводять у пластикових ставках привабливі декоративні рослини, які наприкінці теплого сезону теж потребують турботи й уваги. Багато місцевих водних культур цілком можуть перезимувати в природних умовах, проте водні рослини, що потрапили до нас із теплих регіонів, потрібно перенести на зиму в обігріване місце. Такі рослини вирощують, як правило, у контейнерах. Залежно від вимог до умов вирощування конкретного виду рослин їх переміщують на глибшу терасу чи на дно садового ставка, а також переносять для зимівлі в акваріум або в іншу ємність у приміщенні з температурою води понад +10 °С.

Узимку більшість решти водних і прибережних рослин залишається рости у вигляді кореневищ, а їх листя й пагони відмирають. Тому догляд за водними культурами передбачає обрізання та видалення з води зів’ялих і відмерлих пагонів і листя. Для полегшення догляду всі мілководні й прибережні рослини одночасно обрізують на висоту до 10 см від поверхні води.

Для очищення ставка і відновлення біобалансу у водоймі потрібно облаштувати систему циркуляції та фільтрації води.
Для очищення ставка і відновлення біобалансу у водоймі потрібно облаштувати систему циркуляції та фільтрації води.

Крім того, для поліпшення якості води у відносно великих водоймах на зиму залишають працювати системи циркуляції та фільтрації або вмикають спеціальний пристрій для антиобледеніння або аератор. Це обладнання унеможливлює повне замерзання поверхні садового ставка й полегшує процес збагачення води киснем. Це, зі свого боку, підвищує якість води, прискорює перероблення органіки та поліпшує загальний стан корисних рослин, тварин і комах, що населяють водойму.

Читайте також: Ставок на ділянці: що потрібно знати про очищення води і догляд за водоймою

Купити пластикові ємності та інше обладнання для створення штучних ставків можна на офіційному сайті компанії AL-KO.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.

Залишити відповідь