FAQ: 5 питань, як вибрати і купити мотокосу або тример

FAQ: 5 питань, як вибрати і купити мотокосу або тример

Для стрижки газонів, а також однорічних і багаторічних бур’янів на ділянці не завжди використовують колісну газонокосарку. У разі якщо сад розташований на схилі або в горбистому місці зі складним рельєфом, часто зручнішими будуть тример або мотокоса. Чим же відрізняються ці пристосування від звичайних газонокосарок і що потрібно знати, щоб вибрати і купити мотокосу?

Мотокоси і тримери купують для різних цілей. Професійні бензокоси знадобляться для косіння трави, бур’янів і невисоких чагарників. Їх можна використовувати для очищення запущених ділянок, на що потрібно багато часів. А недорогі електричні або акумуляторні тримери, навпаки, розраховані на роботу протягом кількох десятків хвилин. Їх застосовують для стрижки зовсім маленьких галявин із ніжною травою або разом із колісною газонокосаркою, щоб підстригати на газоні крайки та інші складні місця, які не вийшло зрізати колісним пристосуванням.

Для того щоб вибрати і купити мотокосу або тример, потрібно чітко розуміти призначення пристрою.

1. Чим відрізняються мотокоса і тример?

Працюють тримери і мотокоси за схожим принципом: двигун пристрою обертає ріжуче пристосування – касету з пластиковою волосінню, лопатевий ніж із пластику або металу або пиляльний диск. Для зручності роботи двигун і косильне пристосування кріплять до довгої штанги, яка дає можливість зручно тримати автоматичну косу і стригти бур’яни і траву, не нахиляючись. Принципово тример від мотокоси відрізняється місцем розташування двигуна на штанзі.

Акумуляторний тример знадобиться для стрижки трави в прикореневій зоні цінних рослин.
Акумуляторний тример знадобиться для стрижки трави в прикореневій зоні цінних рослин.
 • Двигун тримера знаходиться в нижній частині штанги. Тримери мають невисоку потужність і легку вагу. Вони розраховані на малу тривалість роботи та живляться здебільшого від електричного або акумуляторного приводу. Основне призначення цього інструменту – докошування за газонокосаркою в місцях, де колісне пристосування неможливо використати – поблизу крайок газону, навколо перешкод, під лавками, у огорож, біля дерев та кущів.
 • Двигун мотокоси знаходиться у верхній частині штанги. Він працює завдяки енергії бензину чи електрики. Для передачі обертання косильної голівки або різального ножа використовується гнучкий або жорсткий вал, встановлений всередині зігнутої або прямої штанги. Мотокоси частіше застосовують не стільки для стрижки газону, скільки для косіння трави та бур’янів на ділянці площею в кілька соток – за аналогією зі звичайними косами. Потужність цих пристроїв вище потужності тримерів. У продажу можна знайти і купити мотокоси як аматорського, так і професійного класу.

Читайте також: FAQ: 5 питань, як вибрати й купити газонокосарку

2. Який пристрій вибрати – електричний, акумуляторний або бензиновий?

У кожного з трьох типів приводів, встановлених на тримерах і мотокосах, є певні переваги.

 • Електричні двигуни, які встановлюють як на легкі малопотужні тримери, так і на більш продуктивні електрокоси, примітні простотою технічного обслуговування. Інший плюс подібних пристроїв – порівняно невисока вартість. Працювати з ними не завжди зручно, адже, щоб ввімкнути електричний тример або електрокосу, потрібно скористатися подовжувачем. Тому до купівлі електричного пристосування добре уточнити, чи оснащене воно захисними механізмами для запобігання випадкового вимкнення. Наприклад, це можуть бути захоплювачі для фіксації кабелю, в які можна втопити запас дроту на випадок його несподіваного натягу. Не менш важлива електронна начинка пристрою і захист, скажімо, від нестабільного струму живлення.
Електрокоса з верхнім розташуванням двигуна і розбірною зігнутою штангою – зручна в транспортуванні.
Електрокоса з верхнім розташуванням двигуна і розбірною зігнутою штангою – зручна в транспортуванні.
 • Акумуляторні пристрої теж працюють завдяки електричному живленню і відрізняються простотою технічного обслуговування. Однак вони мають більш високу ціну і привабливі набагато більш тихою і повністю автономною роботою. Для використання пристрою доведеться купити недешеву акумуляторну батарею, яка, втім, може бути сумісна з іншою садовою технікою. Найбільш популярні і зручні серед товарів цієї категорії – продуктивні акумуляторні тримери.
 • Бензинові мотокоси – це потужні високопродуктивні пристрої, які частіше призначені для напівпрофесійного або професійного застосування. Зазвичай вони приводяться в дію двотактним двигуном, який працює на суміші бензину і мастила (хоча на ринку є моделі і з чотирьохтактними моторами). Саме на бензинові мотокоси встановлюють максимально широкий спектр навісного обладнання, включаючи дискові пилки для кореневої порослі та кущів. Незважаючи на можливість автономного використання, бензинова техніка все ж має недоліки. Вона складна в обслуговуванні, найчастіше відрізняється значною вагою, а робота з нею супроводжується шумом і вібрацією. Якщо ви вирішили купити бензинову мотокосу, має сенс перевірити роботу праймера, який полегшує перший холодний запуск мотокоси, і в принципі слід оцінити зручність даної моделі. Бензокоса часто потрібна для щоденного 8-10-годинного застосування.

Читайте також: Нові бензинові мотокоси solo by AL-KO: сім кущорізів нового покоління

3. Якою має бути штанга мотокоси – прямою чи вигнутою?

Штанга електрокіс і бензинових мотокіс із верхнім розташуванням двигуна може бути прямою і вигнутою.

 • Пряма штанга оснащена жорстким прямим валом, який передає обертання від двигуна косильного обладнання. Ці пристрої відрізняються більш високою потужністю і продуктивністю, а також можливістю установки важкого навісного обладнання. Вони потрібні для скошування трави, а також для розчищення запущених садових ділянок від кореневої порослі та багаторічних бур’янів.
Потужна бензокоса з прямою штангою без проблем впорається зі стрижкою міцних стебел багаторічних рослин.
Потужна бензокоса з прямою штангою без проблем впорається зі стрижкою міцних стебел багаторічних рослин.
 • Вигнута штанга оснащена гнучким валом, який являє собою міцний металевий трос. Такі мотокоси мають порівняно невисоку потужність, проте краще витримують випадкові перевантаження та удари. Пристрої з вигнутою штангою зазвичай застосовують лише для установки касет із волосінню для скошування ніжної трави і пластикових лопатевих ножів. Така техніка зручна та маневрена, що дозволяє задіяти її для стрижки газону і високої трави.

Читайте також: Бензинові мотокоси AL-KO: вся справа в деталях

4. Якими мають бути рукоятка та інструменти управління мотокосою?

Для полегшення роботи з мотокосою використовують різні види рукояток:

 • легкі моделі зазвичай мають рукоятку D-подібної форми, що дає можливість швидше міняти кут косіння. Такі мотокоси підходять для роботи в обмежених умовах;
 • важкі мотокоси мають рукоятку велосипедного типу – Т-подібної форми. Їхній широкий розмах ручок дозволяє працювати пристроєм за аналогією з використанням звичайної коси.
Спеціальний гак для фіксації кабелю запобіжить випадковому вимкненню пристрою.
Спеціальний гак для фіксації кабелю запобіжить випадковому вимкненню пристрою.

Крім форми рукоятки для кращої роботи важливо оцінити зручність додаткового екіпірування для перенесення мотокоси. Для цього є регульовані плечові ремені з карабіновою фіксацією і набедреними накладками, а також спеціальні розвантажувальні жилети і двоплечові ранці, які зручно розподіляють вагу обладнання по тілу. У деяких випадках для налаштування під зріст людини і умови використання положення рукоятки або косильної головки можна гнучко змінювати.

Читайте також: Електрокоси та тримери AL-KO: 5 електричних моделей різної потужності

5. Яким косильним обладнанням оснащують мотокоси і тримери?

Для косіння газонної трави і бур’янів застосовують такі рішення:

 • Пластикову волосінь товщиною до 3,3-3,5 мм, яку намотують на касету. Під час роботи мотокоси або тримера волосінь натягується під дією відцентрової сили. Вона стає настільки жорсткою, що без зусиль зрізає ніжну траву і навіть багаторічні пагони бур’янів. Для ефективнішого косіння застосовують волосінь різного перетину – округлу, квадратну або багатогранну. Під час вибору мотокоси варто зупинитися на моделях із автоматичною або напівавтоматичною подачею волосіні, які дозволяють налаштовувати косильне обладнання, не перериваючи роботи.
Рукоятка велосипедного типу має більш широкий розмах і простіша в управлінні.
Рукоятка велосипедного типу має більш широкий розмах і простіша в управлінні.
 • Лопатевий ніж із пластику або металу. Він потрібен для обрізки багаторічних бур’янів і може мати від 3 до 8 різальних лопатей, які і забезпечують надійне косіння міцних стебел.
 • Пиляльний диск із металу, який встановлюють на найпотужніші мотокоси. Він дозволяє не тільки косити траву і багаторічні рослини, а й зрізати невеликі кущі і кореневу поросль дерев.

Читайте також: Бензин або електрика: 4 види косильної техніки для різних ділянок

Як вибрати і купити мотокосу або тример?

Професійна робота з мотокосою неможлива без гарного екіпірування.
Професійна робота з мотокосою неможлива без гарного екіпірування.

Як вже говорилося, вибирають тримери або мотокоси, відштовхуючись від завдань, які потрібно вирішувати з їхньою допомогою:

 • Акумуляторний або електричний тример купують, якщо йдеться про стрижку газону площею до 100-150 м2 на ділянці нестандартної форми або зі складним рельєфом. Також це пристосування потрібно для роботи в парі з колісною газонокосаркою на більш просторій території. Тример – це найкраще рішення для стрижки незручних, нерівних і важкодоступних місць.
 • Електрокосу з верхнім розташуванням двигуна використовують для стрижки газону або трави на схилі, якщо площа ділянки перевищує 150 м2. На відміну від тримера, електрокоси зазвичай оснащують і косильною волосінню, і різальними ножами. Такі пристрої – це вдала заміна коси для побутового застосування.
 • Бензинову мотокосу частіше купують для професійного використання. Залежно від потужності агрегату такі пристрої можуть бути розраховані на косіння трави на схилі або на горбистій ділянці площею від 5 до 20 соток і навіть більше. Важкі продуктивні моделі мотокіс зазвичай розраховані на весь спектр доступного навісного обладнання.

Вибрати й купити мотокосу чи тример для аматорського або професійного використання можна на сторінках інтернет-магазину AL-KO, а також у офіційних дилерів компанії.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.