Корисні поради AL-KO: як підготувати садову техніку до зимового зберігання

Корисні поради AL-KO: як підготувати садову техніку до зимового зберігання

Більшість садових інструментів ми використовуємо лише протягом теплого сезону. І щоб культиватори, мотокоси й газонокосарки виявилися в робочому стані навесні, їх потрібно правильно законсервувати на час зимових холодів.

З правилами зберігання садової техніки варто ознайомитись у супровідній документації, оскільки їх виконання позбавить від проблем і можливих поломок обладнання. Однак, щоб вивчити інструкції до всіх садових пристроїв, потрібен час. Тому ми узагальнили в цій статті ключові вимоги до користування основним садовим обладнанням.

Де зберігають садову техніку

Садовий інструмент найкраще складувати в окремому приміщенні – у передпокої, майстерні, гаражі або сараї. Як правило, йому відводять місце на стелажах або підвішують на спеціальному стенді. Електричну й акумуляторну техніку потрібно оберігати від зайвої вогкості й перепадів температури, тому краще вибрати для неї приміщення, що обігрівається. Бензиновий інструмент виділяє відповідний запах, отже його не варто залишати в межах будинку, а слід перемістити, наприклад, у гараж.

Перед зимовим зберіганням садову техніку потрібно ретельно очистити.
Перед зимовим зберіганням садову техніку потрібно ретельно очистити.

Колісні газонокосарки

Неправильна експлуатація газонокосарок може призвести до іржавіння металевих частин і деталей, а також до засмічення двигунів. Для підготовки інструмента до зберігання виконуються такі дії:

 • Очищення й перевірка корпусу. Газонокосарку вичищають, видаляючи всі залишки трави та бруд. Для цього використовують м’яку щітку й текстильну ганчірку або губку з поролону. Перевіряють цілість рухомих частин і кріплення, а також підтягують різьбові з’єднання. Заіржавілі ділянки корпусу підчищають наждачним папером і фарбують у два шари. Для захисту від корозії осі, ніж та металеві деталі косарки покривають мастилом або моторною оливою.
 • Заточення або заміна ножа. Потрібно перевірити гостроту лез косарки. При потребі ніж віддають на заточення або замінюють. У крайньому разі можна наточити різальну кромку самостійно, рівномірно й симетрично знімаючи напилком або точильним бруском метал із різних країв різальної частини. Важливо зберігати балансування ножа та кут заточування леза, і, щоб не було проблем із роботою техніки, краще віддати ніж для заточення в сервісний центр.
 • Консервація бензинового двигуна. Перед закладанням на зберігання важливо злити бензин та оливу (якщо в інструкції не сказано інакше), а потім випрацювати на холостому ходу залишки палива. Крім того, під час огляду бензинових пристроїв проводять очищення і, якщо потрібно, заміну повітряного й паливного фільтрів, та, крім того, свічок запалювання.

Читайте також: AL-KO пропонує оригінальні запчастини та комплектувальні для основних лінійок садової техніки

Ніж газонокосарки для заточування краще віддати в сервісний центр.
Ніж газонокосарки для заточування краще віддати в сервісний центр.

Мотокоси й тримери

Догляд за інструментом зводиться до очищення корпусу та до консервації двигунів і гарнітури:

 • Консервація бензокіс. Перед закладанням на зберігання оливо-паливну суміш, якою заправляють двигуни бензинових мотокіс, зливають і випрацьовують її залишки на холостому ходу. Потім прочищають і (на вимогу) замінюють повітряний фільтр та свічку запалювання. Робочі деталі очищають, перевіряють на наявність тріщин та відколів і, якщо в цьому є потреба, ремонтують, а також підтягують та фіксують з’єднання, змащують рухомі деталі й оновлюють заіржавілі ділянки металу.
 • Зберігання гарнітури. Металеві ножі мотокіс заточують за аналогією з ножами газонокосарок. Косильну струну складають для зберігання в місце з відносно високою вологістю, що забезпечить збереження гнучкості та пружності волосіні.

Читайте також: Як правильно зберігати акумуляторну садову техніку взимку

Всі аксесуари та акумулятори потрібно від’єднати і зняти.
Всі аксесуари та акумулятори потрібно від’єднати і зняти.

Культиватори та мотоблоки

Правильні очищення й консервація цих інструментів потребують особливої уваги.

 • Огляд та очищення. Фрези й корпуси мотоблоків і культиваторів потрібно очистити, змастити й одночасно перевірити цілість і надійність усіх деталей та з’єднань. При потребі фрези та інше навісне обладнання слід підгострити або замінити.
 • Консервація двигуна. За аналогією з іншою бензиновою технікою виконують злиття бензину й оливи, а потім випрацьовують залишки палива. Також очищають і замінюють фільтри та свічки запалювання, шнур стартера підтягують, провернувши пару разів колінчастий вал.
Зручний чохол для техніки захистить інструмент від пилу.
Зручний чохол для техніки захистить інструмент від пилу.

Ланцюгові пили

Для заточки ланцюга мотопили використовують спеціальні шаблони і напилки.
Для заточки ланцюга мотопили використовують спеціальні шаблони і напилки.

Незважаючи на те що мотопила може стати в пригоді взимку, багато хто теж уважають за краще законсервувати її для збереження. Особливої уваги потребує різальна гарнітура ланцюгових пил.

 • Консервація бензопил. Пристрої спорожнюють від суміші бензину й оливи, після чого «проганяють» техніку на холостому ходу та очищають за аналогією з іншим бензиновим інструментом. Проводять змащування й підтягування деталей і з’єднань, а також очищення фільтрів і свічок запалювання.
 • Очищення й заміна гарнітури. Пристрій звільняють від захисного кожуха, а потім знімають, очищають і змазують шину й ланцюг, складаючи їх на зберігання в промасленому папері. Якщо це потрібно, проводять заміну ланцюга, шини і ведучої зірочки, використовуючи правило «1:2:4» (шину замінюють після зношення двох зірочок і чотирьох ланцюгів). Також за допомогою спеціальних шаблонів і напилків проводять заточення різального обладнання. Аналогічно до випадку з ножами газонокосарок цю операцію краще довірити фахівцям.

Зберігання електричного й акумуляторного інструменту

Електричне та акумуляторне устаткування краще зберігати окремо від бензинової техніки, пальних і вибухонебезпечних речовин у недосяжному для дітей місці.

 • Консервація. Надовго важливо залишати електричне й акумуляторне устаткування в сухих обігріваних місцях, де немає перепадів температури та прямих сонячних променів. Усі робочі аксесуари від’єднують, а деталі та з’єднання змащують, фіксують і перевіряють на цілість і надійність.
 • Акумулятори залишають на зберігання у відключеному стані, при рівні заряду в межах від 30 % до 60 %. Найбільше для них підходить сухе приміщення з температурою повітря +5-20 °С і відносною вологістю 20-80 %.

Читайте також: Акумуляторна технологія AL-KO: правила підзарядки і зберігання акумуляторів

Для сервісного обслуговування садової техніки AL-KO та solo by AL-KO рекомендуємо звернутися до авторизованих компаній.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.