Ланцюгова пила для дому: як вибрати інструмент за призначенням

Ланцюгова пила для дому: як вибрати інструмент за призначенням

Ланцюгова пила – це серйозний інструмент, який стане в пригоді як у домашньому господарстві для заготівлі дров і всіляких столярних робіт, так і в професійній сфері, пов’язаній із веденням сільського господарства або заготівлею лісу. Однак легкий інструмент для нарізання полін на бруски кардинально відрізняється від потужної та продуктивної пили, із якою можна працювати в лісі. І тому під час вибору моделі ланцюгової пили відштовхуються не тільки від ціни та типу двигуна, а й від призначення інструмента.

Усі кращі зразки сучасної техніки це вінець творіння інженерної думки, спрямованої на те, щоб забезпечити виконання основного завдання, а також максимальної зручності та безпечності роботи з технікою. І тому ланцюгові пили будь-якого класу, необережне застосування яких пов’язане з ризиком для здоров’я та життя, поєднують у собі ергономічність і низку рішень, що підвищують безпечність техніки.

Виробники виділяють кілька ключових завдань, із якими може стикатися власник ланцюгової пили. Наприклад, вам може знадобитися нарізати дрова для каміна або мангала всього один або 2-3 рази протягом сезону, і купувати для цього потужну бензинову пилу, розраховану на щоденне застосування, нераціонально. З іншого боку, для регулярного нарізання дров для твердопаливного опалювального котла або дров’яної печі, проріджування дерев на великій садовій ділянці та вирубування лісу не підійде малопотужна пила побутового класу з електричним приводом.

Кожен тип інструмента орієнтовано на свого покупця й на вирішення конкретного завдання, яке й визначає частоту, інтенсивність і тривалість застосування пристрою. І це важливо враховувати, щоб купівля ланцюгової пили не обернулася розчаруванням.

Класифікація ланцюгових пил

Електричні ланцюгові пили відзначаються порівняно тихою роботою, їх часто використовують для заготівлі дров на подвір’ї будинку.
Електричні ланцюгові пили відзначаються порівняно тихою роботою, їх часто використовують для заготівлі дров на подвір’ї будинку.

Усі наявні моделі ланцюгових пил можна поділити на 3 категорії за типом привода бензинові, електричні й акумуляторні і на 3 класи за призначенням побутові або аматорські, а також напівпрофесійні та професійні моделі. Крім того, окремо можна виділити пристрої спеціального типу, розраховані не стільки на нарізання деревини й вирубування лісу, скільки на догляд за садом та обрізування крон дерев.

Тип привода ланцюгової пили найважливіша характеристика, яка визначає ціну, можливість автономного використання та простоту технічного обслуговування пристрою.

 • Електричні ланцюгові пили коштують найдешевше, вони найпростіші в обслуговуванні, але з ними не можна працювати за межами садової ділянки, там, куди не досягають подовжувачі мережі живлення. Переваги електропил у тихішій та екологічно безпечнішій порівняно з бензиновими пристроями роботі. Вони підходять навіть для приміщення. Однак такі пили зазвичай мають не таку високу потужність, як бензинові пристрої. Це прийнятний варіант для будівельних та столярних робіт, для заготівлі дров у приміщенні або на садовій ділянці.
 • Бензинові ланцюгові пили часто відзначаються вищими продуктивністю, потужністю та великою вагою. Завдяки можливості автономного застосування їх використовують як у саду, так і за межами ділянки. Проте через вихлопні гази з ними не вийде працювати у приміщенні, а високий рівень шуму може зробити некомфортною роботу техніки у дворі будинку.
  Бензинові пристрої потребують уважного технічного обслуговування: заправляння правильною оливо-паливною сумішшю, очищення повітряних і паливних фільтрів. Вищу  порівняно з електропилами вартість часто пояснюють професійним призначенням бензопил. Їх задіюють для лісозаготівель, регулярного нарізання дров, у сільському господарстві й садівництві. Проте в продажу є й порівняно легкі бензопили аматорського класу, які підійдуть для ведення домашнього господарства, догляду за садом і нерегулярної заготівлі дров.
Вага бензинових ланцюгових пил напівпрофесійного класу – близько 5 кг.
Вага бензинових ланцюгових пил напівпрофесійного класу – близько 5 кг.
 • Акумуляторні ланцюгові пили це універсальний компроміс між бензиновими й електричними моделями. Вони прості в технічному обслуговуванні, автономні, екологічні та шумлять не так сильно, як бензинові. До того ж, на відміну від електропил, акумуляторний інструмент має більший потенціал потужності. Техніка на батареях здатна витрачати заряд акумулятора залежно від його енергоємності та навантаження на пристрій, тоді як потужність електропили обмежено заявленими характеристиками.
  Акумуляторний інструмент екологічний і відзначається високою вартістю. Він виробляється і в аматорському, і в напівпрофесійному сегменті техніки. Однак з погляду автономності такі пристрої поки поступаються бензиновим пилам, які нескладно дозаправити. А от обмежений ресурс батареї поки не дає можливості працювати з такою технікою в лісі по 8 годин на день.
  Важлива перевага акумуляторних моделей у тому, що їх батарея підходить і для іншого садового обладнання. Працюють із акумуляторними пилами в приміщенні й на вулиці, використовуючи їх для ремонту, будівництва, заготівлі дров, догляду за садом і в сільському господарстві.

Читайте також: Мотопила AL-KO: рекомендації щодо безпечної роботи з ланцюговою пилою

Для зручної роботи з акумуляторною ланцюговою пилою є розвантажувальний пояс для батареї.
Для зручної роботи з акумуляторною ланцюговою пилою є розвантажувальний пояс для батареї.

Як визначити клас ланцюгової пили?

Тип привода не єдина характеристика, яка визначає сферу застосування пристрою. Важливо ще враховувати потужність, довжину пилкової гарнітури та інші характеристики. Умовно інструмент можна поділити на 3 класи.

 • Побутові ланцюгові пили це електричні, бензинові та акумуляторні ланцюгові пили потужністю до 2 кВт (2,7 к. с.). Такі пристрої розраховано на роботу протягом усього 30-40 хвилин на день, або 15-20 годин на місяць. Сумарний моторесурс такої техніки може досягати 200-300 год. Такі пили оснащують шинами завдовжки 30-40 см. Це ідеальні пристрої для дачі.
 • Напівпрофесійні електричні, бензинові та акумуляторні пили можуть перетинатися або перевершувати за потужністю побутовий інструмент, потрапляючи в діапазон 1,5-2,5 кВт (2-3,4 к. с.). Головна їх відмінність від аматорських ланцюгових пил вищі показники надійності й моторесурсу. Напівпрофесійна техніка може бути розрахована на 800-1200 год. безвідмовної роботи, і такі пристрої вибирають для регулярного використання в приватному господарстві. Проте не мається на увазі робота протягом дня. Довжина шини напівпрофесійних пил 35-40 см.
 • Професійні бензинові ланцюгові пили мають потужність понад 2,5 кВт (понад 3,4 к.с.) і розраховані на роботу протягом 8 годин щодня. Моторесурс цих пристроїв у 10 і більше разів перевищує можливості техніки побутового класу, становлячи 2000-2500 год. і більше. Найзатребуваніша така техніка в лісозаготівлі, і тому довжина шини професійної ланцюгової пили може становити як стандартні 40 см, так і 80-100 см. У домашньому господарстві такі пристрої не застосовують.

Читайте також: Огляд ланцюгових пил: садова техніка AL-KO в інтерв’ю з майстром по дереву

Одноручні мотопили передбачають утримування пристрою у висячому положенні та маніпулювання інструментом однією рукою.
Одноручні мотопили передбачають утримування пристрою у висячому положенні та маніпулювання інструментом однією рукою.

Спеціальні ланцюгові пили поза класифікаціями

У деяких випадках для роботи в саду не вийде скористатися традиційним інструментом, і тоді вибір випадає на спеціальне обладнання.

 • Одноручні мотопили потрібні для швидкого обрізування дерев на висоті. Ці пристрої з бензиновим або акумуляторним приводом мають зменшену довжину шини до 25 см і невелику вагу. Якщо стандартні ланцюгові пили, які передбачають тримання пили двома руками, важать близько 4-6 кг, то вага одноручних пристроїв до 3 кг.
 • Штангові висоторізи з бензиновим або акумуляторним приводом теж використовують для обрізування саду. На відміну від одноручних мотопил вони мають штангу завдовжки до 3-4 м, яка дає змогу працювати з пристроєм, перебуваючи на поверхні землі, а не на драбині. Довжина пилкового полотна висоторіза 20-25 см.
Штанговий висоторіз знадобиться для обрізування високих рослин у саду.
Штанговий висоторіз знадобиться для обрізування високих рослин у саду.

Читайте також: FAQ. Що важливо знати про заготівлю та зберігання дров

Вибрати й купити ланцюгові пили AL-KO та solo by AL-KO можна в офіційному інтернет-магазині й у дилерів компанії.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.