Система поливу AL-KO: вибір насоса і джерела водопостачання

Система поливу AL-KO: вибір насоса і джерела водопостачання

Садові рослини рекомендовано поливати, починаючи з весни, коли температура вже не опускається нижче 0 °C, і до кінця осені, коли дерева вже стоять без листя, але ґрунт ще не замерз. Найпростіший спосіб налагодити регулярне зволоження саду – використовувати ручну систему поливу на базі системи переносних шлангів і дощовиків. Однак крім вибору хороших шлангів для цієї мети важливо ще знайти надійне джерело водопостачання.

Правильний полив рослин передбачає рясне використання рідини. В середньому на ділянку площею 5-6 соток за один раз знадобиться від 2-3 до 10-12 м³ води. Залежно від способу поливу, а також від складу ґрунту й інших його характеристик такий об’єм дозволить зволожити ґрунт на глибину до 15-25 см, де розташоване основне вбираюче коріння рослин. Якщо ж стільки води використовувати не одноразово, а за кілька раз, поливаючи сад малим об’ємом, значна частина рідини може випаруватися і не наситити рослини.

Правила поливу саду

Під час ручного поливу садових рослин варто враховувати деякі особливості догляду за ними:

  • трав’янистим овочам, розсадним рослинам і квітам знадобиться 10-15 л води на 1 м² за один раз;
  • для деревних культур на одну рослину потрібно від 15-20 л води для чагарників, до 40-60 л для саджанців і 90-120 л для дорослих дерев. У перерахунку на площу всього саду використовують наступні співвідношення: від 15-25 л/м² рідини для чагарників до 50-70 л/м² для дерев;
  • газон поливають раз на кілька днів, намагаючись зволожити ґрунт на глибину 10-15 см, для чого потрібно близько 15-25 л води на 1 м².
Ручну систему поливу можна вдосконалити за допомогою напівавтоматичних дощовиків.
Ручну систему поливу можна вдосконалити за допомогою напівавтоматичних дощовиків.

Наприкінці сезону (у другій половині жовтня), якщо немає дощів, обов’язково проводять один або кілька вологозарядних поливів саду об’ємом води від 30 до 150 л/м². Це допоможе деревним рослинам і газону зміцнити кореневу систему і добре підготуватися до холодів.

Читайте також: Система поливу на ділянці: 3 лінійки садових шлангів AL-KO

Де брати воду для поливу саду?

Якщо на ділянці є садовий ставок, можна обійтися без накопичувальної ємності.
Якщо на ділянці є садовий ставок, можна обійтися без накопичувальної ємності.

Приватні будинки не завжди оснащені центральним водопостачанням, використання якого до того ж вимагає додаткових фінансових витрат, і тому для поливу найбільш часто беруть воду з природних водойм і підземних джерел.

  • Свердловина чи колодязь можуть стати джерелом для поливу тільки за умов, якщо підземну воду вдасться підігрівати природним способом в накопичувальній ємності об’ємом 2-3 м³ або більше. Температура поливальної води може бути менше температури навколишнього середовища тільки на 10 °С.
    При цьому важливо враховувати, що обсяг доступної води (дебіт) і мінеральний склад підземної рідини в свердловині можуть бути різними. І для правильного живлення рослин варто зробити попередній розрахунок можливостей джерела води і виконати її аналіз в лабораторії. Надлишок невідповідних мінеральних солей у воді призведе не тільки до пригнічення рослин, але і негативно позначиться на працездатності поливального обладнання. В цьому разі для очищення поливальної води доведеться встановити загальну систему фільтрації, яка готуватиме технічну воду (і окремо питну).
  • Природна або штучна водойма дозволяє отримати воду потрібної температури, проте вона не завжди відрізняється чистотою. Тому цей варіант передбачає встановити перед насосом механічний фільтр для очищення.
  • Водопровід теж характеризується подачею занадто холодної води, яку знадобиться підігрівати. До того ж її потрібно буде відстоювати для позбавлення від включень хлору, який використовується для знезараження. Аналогічно варто відстоювати хлоровану воду басейнів.

Металеву або пластикову ємність для накопичення води можна встановити вище рівня землі, що дозволить організувати полив рослин без насоса – самопливом. Однак такий спосіб не дасть можливості встановити тиск у шлангах, необхідний для роботи сучасних розпилювачів і дощовиків. Для цього знадобиться водонапірна вежа висотою близько 20 м. Тому ручну систему поливу все ж оснащують насосом, а накопичувальний бак ставлять на рівні ґрунту.

Набирати воду з колодязя зручно за допомогою насоса.
Набирати воду з колодязя зручно за допомогою насоса.

Читайте також: 3 види насосів: як вибрати пристрій для поливу і водопостачання

Насос системи поливу

Воду в накопичувальну ємність можна набирати як за допомогою центрального насоса котеджу, так і окремим занурювальним або поверхневим самовсмоктувальним садовим насосом, який застосовують потім для поливу. Під час вибору поливального насоса краще зупинитись на моделі, яка допускає перекачування рідини з включенням механічних частинок. Обладнання повинно забезпечувати тиск води в шлангу не нижче 2,5-3 бар. Рекомендована продуктивність насоса – 4-6 м³/год.

Читайте також: Садові насоси та насосні станції AL-KO: використовуйте воду раціонально

Вибрати й купити насос і садові шланги для системи ручного поливу рослин можна в інтернет-магазині AL-KO та у офіційних дилерів компанії.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.

Залишити відповідь