Топіарне мистецтво: рослини та інструменти для фігурної стрижки саду

Топіарне мистецтво: рослини та інструменти для фігурної стрижки саду

Завдяки використанню бензинових, акумуляторних і електричних кущорізів AL-KO і solo by AL-KO ви можете сформувати з садових рослин найхимерніші геометричні форми і навіть зелені скульптури. Створення подібних топіарних композицій – це справжнє мистецтво, яке століттями розвивалася в ландшафтному дизайні європейських країн. Що ж потрібно знати, щоб виростити і сформувати власний топіарій у саду?

Найпростіші топіарні форми, які можна отримати з хвойних і листяних дерев і чагарників, – це елементарні геометричні фігури – конуси, піраміди, кулі, куби і циліндри. Формують їх за допомогою обрізки по знімному шаблону або з використанням стаціонарних дротяних каркасів. Причому для вирощування топіарних композицій потрібно ще і правильно вибрати рослини, які повинні мати густу повільнозростаючу крону з дрібної хвої або невеликого листя.

Топіарні рослини мають кращий вигляд як окремі цілісні композиції.
Топіарні рослини мають кращий вигляд як окремі цілісні композиції.

Які рослини підходять для фігурної стрижки

Для зручної роботи з акумуляторним кущорізом можна використовувати пояс із зовнішньою батареєю.
Для зручної роботи з акумуляторним кущорізом можна використовувати пояс із зовнішньою батареєю.

Мистецтво фігурної стрижки рослин зародилося ще в Римі за часів Античності і досягло свого розквіту в середньовічну епоху Відродження. На жаль, континентальний клімат України не дозволяє виростити весь спектр середземноморських рослин, які найкращим чином підходять для стрижки та формування. Проте перелік топіарних рослин для нашого клімату все ж не малий.

Читайте також: Живопліт в саду: секрети фігурної стрижки рослин

Ландшафтні композиції можна створити з таких культур:

  • хвойні дерева і чагарники – туя західна, тис ягідний, декоративні види ялин і сосен, ялівці і кипарисовики;
  • листопадні рослини – липа дрібнолиста, в’яз мілколистий, яблуня рясноноквітуча, кизильник блискучий, бирючина, глід, барбарис, граб;
  • вічнозелені листяні культури – самшит, лавровишня, падуб гостролистий, плющ.

Для тренування і експериментів в сфері фігурної стрижки рослин можна купити готову топіарну композицію або використовувати швидкозростаючу однорічну кохію. Ця недорога рослина має густу крону, яка чудово піддається формуванню.

Високі рослини зручно стригти за допомогою штангових інструментів.
Високі рослини зручно стригти за допомогою штангових інструментів.

Правила догляду за топіарними рослинами

Для отримання дійсно красивої фігури з щільною кроною висаджувати рослини потрібно на освітлених ділянках, а не в тіні більш високих дерев і кущів та споруд. Не менш важливо забезпечити рослинам повноцінний полив і своєчасне підживлення ґрунту.

Читайте також: Живопліт в саду: завжди в гарній формі завдяки кущорізам AL-KO

Під час обрізання садівник завдає дереву або чагарнику безліч травм, і оговтатися від стресу садовим культурам найпростіше буде у вологоємному родючому ґрунті. Важку заболочену і бідну суху землю перед висадкою саджанців потрібно обов’язково поліпшити. Теплолюбні топіарні рослини нерідко продають і вирощують у контейнерах. На зиму деякі дерева і чагарники доведеться вкривати для захисту від морозу і сонячних опіків.

Стрижка топіарних культур

Найпростіша форма, яку можна зробити з невисокого деревця або чагарнику, орієнтуючись виключно на свій окомір, – це конус або куля. Щоб отримати таку фігуру, достатньо виростити рослину до потрібного розміру і надати їй потрібну форму, відрізавши все зайве. Піраміду можна отримати за допомогою шаблону, який збирають із декількох бамбукових палиць, з’єднаних дротом.

Акумуляторний кущоріз AL-KO HT 2000 с шиною довжиною 45 см здатний обрізати пагони товщиною до 14 мм.
Акумуляторний кущоріз AL-KO HT 2000 с шиною довжиною 45 см здатний обрізати пагони товщиною до 14 мм.

Складні композиції вимагають спеціального формування. Для цього застосовують фігурний металевий каркас, який вкопують у землю навколо саджанця. Поступово дерево або кущ заповнює і обплітає каркас, роблячи його непомітним. Він же служить і орієнтиром для стрижки топіарної композиції. При цьому формувати рослини потрібно без перетягування пагонів дротом, щоб не утворилися затягування.

Один із варіантів топіарних композицій – жива огорожа прямокутного перетину.
Один із варіантів топіарних композицій – жива огорожа прямокутного перетину.

Читайте також: Час підстригати живопліт

Отримати потрібну форму зазвичай вдається за 3-4 роки, після чого залишається тільки регулярно проводити підтримувальну обрізку. Стрижуть рослини зазвичай 1-2 рази за теплий сезон, під час росту пагонів. За один раз видаляють не більше третини зеленої маси. Для поліпшення кущіння пагони прищипують, залишаючи на гілках кілька бруньок відновлення.

Інструменти для обрізки рослин

Стрижку топіарних рослин краще виконувати за допомогою автономного акумуляторного або бензинового кущоріза з довгою напрямною шиною. Такий інструмент дозволить найбільш просто отримати рівну геометричну правильну фігуру. Підрівнювати пагони невеликих топіарів можна найпростішими секаторами або акумуляторними садовими ножицями.

Вибрати й купити кущоріз для фігурної стрижки рослин можна на сторінках інтернет-магазину AL-KO або в офіційних дилерів компанії.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.

Залишити відповідь