Живопліт в саду: секрети фігурної стрижки рослин

Живопліт в саду: секрети фігурної стрижки рослин

Жива огорожа із листопадних або вічнозелених рослин – чудовий спосіб замінити або прикрасити непривабливу огорожу по периметру ділянки і доповнити загальне озеленення саду. Використовуйте для формування рослин і догляду за ними акумуляторні, бензинові та електричні кущорізи AL-KO і solo by AL-KO.

Жива огорожа – традиційний елемент присадибного ландшафтного дизайну і міського озеленення. Декоративні живоплоти – це не тільки зручний спосіб сформувати кордони саду або окремі зони ділянки, але й покращити ландшафтний мікроклімат.

Електричний кущоріз AL-KO HT 550 Safety Cut підходить для обрізання пагонів товщиною до 18 мм.
Електричний кущоріз AL-KO HT 550 Safety Cut підходить для обрізання пагонів товщиною до 18 мм.

Рослинні огородження гасять сильні пориви вітру, а також здатні захистити ділянку від шуму і пилу прилеглої автодороги. Якщо живопліт зроблений із красиво квітучих або вічнозелених рослин, він може істотно прикрасити сад і давати благодатну тінь. При цьому він може бути як самостійним функціональним елементом, так і виконувати роль додаткової прикраси, коли рослини висаджують біля ґратчастого або суцільного паркану.

Варіанти живоплотів для різних ділянок

Різні види рослин по-різному реагують на обрізку і формування, і тому в садах набули поширення як формовані живоплоти, так і ті, які ростуть вільно. Залежно від використовуваного виду чагарників висота такої огорожі може сягати 2,5-3 м і більше.

Якщо говорити про функціональне призначення, то у наших садах зазвичай поширені два види живоплотів:

 Окремі кущі можна сформувати у вигляді кулястих топіарних форм.
Окремі кущі можна сформувати у вигляді кулястих топіарних форм.
  • Бордюр із рослин, як правило, має висоту не більше 0,5 м. Він допомагає розмежовувати окремі декоративні зони в саду. За допомогою ряду самшитів, вересів, магоній, спірей, невисоких сортів хвойних рослин – туй або тисів та інших культур можна розділити або захистити доріжки, майданчики, а також клумби в просторі саду.
  • Огорожа зазвичай має висоту від 0,5 до 2,5 м і більше. Її частіше висаджують по периметру ділянки, також використовуючи листопадні або вічнозелені культури – спіреї, глоди, барбариси, бузок, форзиції, шипшини, гортензії, ялівці, ялини, тиси, туї та інші рослини.

Саджанці розміщують в один або два ряди і залишають рости вільно або стрижуть у вигляді різних форм. Формована огорожа може мати згладжений або прямокутний перетин або являти собою багатоярусну конструкцію.

Читайте також: Живопліт в саду: завжди в гарній формі завдяки кущорізам AL-KO

Догляд за рослинами в живоплоті нескладний, проте під час вибору садової культури для цієї задачі потрібно відразу розуміти, як ви плануєте формувати ряд рослин. Наприклад, окремі сорти туй самі зберігають форму і майже і не вимагають обрізки, самшит можна постригти у вигляді химерної композиції, яку доведеться вкривати на зиму, а з красиво квітучих гортензій або форзицій вдасться зробити тільки крислату огорожу, яка росте вільно.

Формування і посадка живоплоту

Тип огорожі часто вибирають, орієнтуючись на стиль оформлення саду. Наприклад, у регулярному формальному саду французького типу частіше використовують стрижені живоплоти, а в пейзажних англійських або східних садах доречні огорожі, які ростуть вільно.

Акумуляторні садові ножиці зручні завдяки тихому автономному режиму.
Акумуляторні садові ножиці зручні завдяки тихому автономному режиму.

Для посадки підходять як дорослі рослини, так і двох-трирічні саджанці. Можна купити рослини з відкритою кореневою системою або в контейнерах.

  • Саджанці з відкритим корінням. В цьому разі посадка огорожі і догляд за нею спочатку буде трохи складнішою. Під час купівлі і доставки таких саджанців важливо стежити за станом коренів, не допускаючи їхнього загнивання або пересихання. А в перші тижні після посадки важливо організувати ретельний полив.
  • Саджанці в контейнерах. Висадка більш дорогих контейнерних культур зручніша тим, що тут немає обмеження по часу. Закладання живоплоту можна проводити весь теплий сезон, а не тільки навесні і восени, як у попередньому випадку. До того ж контейнерні культури не обов’язково висаджувати відразу після покупки, і приживаються вони в ґрунті набагато краще.

Для посадки рослин намічають осьову лінію огорожі, яка повинна мати відступ від краю доріжки або ділянки з урахуванням планованого обсягу крони чагарників. Потім копають траншею шириною від 40-60 см для однорядної висадки і до 70-80 см для дворядної. Рослини висаджують в ряд або в шаховому порядку, витримуючи відстань від 40 см (для низьких бордюрів) та до 100 см (для високих огорож) між саджанцями.

Читайте також: Час підстригати живопліт

Під час посадки на дно траншеї укладають ґрунт із верхнього шару, змішаний з піском і торфоперегнійною поживною сумішшю. Для надійнішого вкорінення рослини прив’язують до дроту, яку натягують по осі живоплоту.

Обрізка і догляд за живою огорожею

Для стрижки високих живоплотів використовують інструменти з телескопічною рукояткою.
Для стрижки високих живоплотів використовують інструменти з телескопічною рукояткою.

В цілому прийоми догляду за живоплотами нагадують догляд за звичайними чагарниками. Рослинам потрібно забезпечити полив, підживлення, захист від хвороб і шкідників, а також санітарну і, в разі вирощування стриженої огорожі, – формувальну обрізку.

Часто для живоплотів проектують і встановлюють систему крапельного зрошення. Для підживлення ранньою весною використовують мінеральні азотні добрива, а восени – фосфорно-калійні мінеральні добавки і перепрілі органічні добрива.

  • Формування огорожі. Особливо важливо правильно виконати його в перші кілька років життя молодих саджанців. У цей період варто уникнути оголення прикореневої зони і нижньої частини стебла чагарників. Хвойні рослини зазвичай взагалі не обрізають протягом перших двох років життя, а листопадні чагарники стрижуть на одну третину по висоті наступної весни – через півроку або рік після посадки.

Для обрізки рослин найзручніші – автоматичні кущорізи з електричним, акумуляторним або бензиновим приводом. Точне обрізання виконати буде простіше, якщо натягнути шпагат для орієнтиру.

Бензинові кущорізи solo by AL-KO – інструмент для професійного догляду за рослинами.
Бензинові кущорізи solo by AL-KO – інструмент для професійного догляду за рослинами.

Під час стрижки красиво квітучих рослин обов’язково враховують, на пагонах якого року утворюються квіткові бруньки. Рослини, що цвітуть на пагонах цього року, обрізають на початку весни, до цвітіння. А культури, які квітнуть на торішніх пагонах, обрізають відразу після цвітіння.

Читайте також: Легкість у новому вимірі: пояс для акумуляторів Energy Flex та Power Flex

Вибрати й купити кущорізи для догляду за живими огорожами можна на сторінках офіційного інтернет-магазину AL-KO.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.

Залишити відповідь