Весняний посів газону: корисні інструменти для обробки ґрунту

Весняний посів газону: корисні інструменти для обробки ґрунту

Рівномірний щільний газон потребує регулярного догляду. Траву потрібно періодично стригти, поливати й підгодовувати мінеральними добривами. Однак навіть найякісніший догляд за трав’яним покриттям не дасть потрібних результатів, якщо воно було створено з помилками. І якщо під час посіву газонних трав належним чином не виконати підготовку ґрунту, усі зусилля із догляду можуть бути зведені нанівець. Які ж інструменти можуть знадобитися для весняного посіву газону?

Мета правильної підготовки ґрунту під час посіву газону – позбавлення ділянки від бур’янів, хвороб і шкідників, а також збагачення складу ґрунту завдяки внесенню органічних і мінеральних добрив. Вирощувати рослини на вільному від бур’янів родючому ґрунті набагато простіше, ніж на бідній засміченій ділянці.

1. Підготовка ділянки для посіву газону

Під час підготовки ділянки для газону ґрунт перекопують на глибину 20-30 см.
Під час підготовки ділянки для газону ґрунт перекопують на глибину 20-30 см.

Найкращий час, коли можна сіяти газонні трави, – початок сезону (квітень-травень) і його кінець (вересень-жовтень), однак підготовку рекомендують проводити за кілька тижнів або навіть місяців до цього. Під розбивку газону відводять порівняно рівні або трохи (на 3-5 °) нахилені й добре освітлені сонцем ділянки. Допускається, якщо вона буде в невеликій розрідженій тіні дерев і кущів. Сильні схили рекомендується вирівняти за допомогою облаштування терас.

Ділянку під газон починають готувати після завершення зведення будинку і виконання основних робіт із ландшафтного озеленення (після закладки системи поливу, посадки дерев і кущів, прокладки доріжок). Для нормального росту трави необхідний родючий шар ґрунту товщиною 20-30 см. Його має сенс придбати додатково, якщо ви знаєте, що ґрунт на вашій ділянці недостатньо поживний. Завезений родючий ґрунт обов’язково розрівнюють.

Читайте також: Корисні поради AL-KO: як відновити зіпсований газон після зими

Важливо також знати, що заболочені та перезволожені ґрунти потребують осушення, тут знадобиться облаштування дренажу. А на бідних піщаних ґрунтах під родючим шаром варто зробити глиняну підстилку завтовшки 10 см, щоби глина перешкоджала виносу поживних речовин у нижні шари землі.

Обприскування бур’янів гербіцидами потрібно проводити, коли в рослин відростуть зелені пагони й листя.
Обприскування бур’янів гербіцидами потрібно проводити, коли в рослин відростуть зелені пагони й листя.

2. Обробка ґрунту проти бур’янів

На багатьох садових ділянках газонні трави сильно страждають від бур’янів, і тому під час закладки газону варто приділити увагу боротьбі з ними. Під час перекопування ґрунту важливо вибрати й викинути з землі все сміття – дріт, метал, каміння, а також кореневища багаторічних бур’янів.

Крім того, на етапі закладки газонного покриття потрібно провести обробку бур’янів гербіцидом суцільної дії. Цей агрохімікат потрапляє в судинну систему рослин через зелене листя й пагони, а потім знищує сходи. Обробку проводять у суху безвітряну погоду. Для цього можна скористатися зручним акумуляторним оприскувачем AL-KO PS 2035, який здатний працювати до 9 годин на одному заряді акумулятора.

Дія гербіциду починає проявлятися через 5-10 днів, а рослини відмирають протягом 2-3 тижнів. Для гарантії повного знищення бур’янів краще виконати 2-3 обробки ділянки суцільним гербіцидом, дочекавшись повторного відростання листя. Через деякий час після обробки пестицид розпадається на найпростіші природні речовини й перестає бути шкідливим рослинам.

3. Перекопування й удобрення ґрунту

Для ущільнення ґрунту зручно використовувати спеціальний садовий каток.
Для ущільнення ґрунту зручно використовувати спеціальний садовий каток.

Тепер вільну від бур’янів ділянку потрібно перекопати й удобрити органічними або мінеральними добривами. Для перекопування ґрунту зручно використовувати ручні культиватори AL-KO і solo by AL-KO.

Взагалі для поліпшення складу та структури ґрунту на його поверхні можна розкидати розкислений верховий торф із розрахунку 7-10 л/м² і гранульований курячий послід – 0,7-1,0 кг/м². Варто знати, що чорнозем, гній, компост і свіжа органіка не сприяють гарному росту газону, і ці добавки для збагачення ґрунту не використовують.

Для бідних, закислених і перезволожених ґрунтів рекомендується зробити загальний аналіз в агролабораторії та додати мінеральні/органічні добрива та інші добавки (наприклад вапно) відповідно до отриманих результатів.

Читайте також: 5 видів газонів: вибір травосуміші для посіву та поради з догляду

Перекопаний ґрунт розпушують, розрівнюють і трамбують спеціальним садовим катком, приділяючи особливу увагу місцям, де прокладені комунікації. Потім його залишають для провітрювання і природного зволоження.

4. Посів газону

Рівномірне газонне покриття вдасться, якщо правильно та рівномірно посіяти потрібну травосуміш, склад якої підходить для умов садової ділянки. У середньому посів проводять, дотримуючись норми в 30-40 г насіння на 1 м². Більш густо сіють тільки в складних місцях, наприклад, уздовж доріжок і окрайок газону. Роботу проводять у суху безвітряну погоду.

Сівалка-причіп для садових тракторів AL-KO допоможе внормувати витрату насіння під час посіву.
Сівалка-причіп для садових тракторів AL-KO допоможе внормувати витрату насіння під час посіву.

Сіяти злаки краще у два заходи, змінюючи напрямок, – уздовж і поперек ділянки. Дуже зручні в цьому випадку спеціальні сівалки (як SP 60), які нормують внесення насіння й мінеральних добрив. На невеликих ділянках посів проводять вручну. Потім насіння присипають тонким шаром ґрунту (1-2 см) або ґрунту й піску, після цього ущільнюють садовим катком.

5. Полив і перша стрижка газону

Для гарного росту трави вкрай важливий регулярний повноцінний полив. Відразу після посіву ділянку поливають щодня або раз у 2-3 дні, не допускаючи пересихання або перезволоження ґрунту. Якщо на ділянці немає системи поливу, поливають не спрямованим струменем, а через невеликий дощувач. Після появи та відростання сходів поливати газон достатньо 1-2 рази на тиждень упродовж сезону, очікуючи, поки поверхня ґрунту повністю висохне.

Готова галявина стане вашою гордістю та улюбленим місцем літнього відпочинку.
Готова галявина стане вашою гордістю та улюбленим місцем літнього відпочинку.

Першу стрижку трави роблять після досягнення висоти пагонів приблизно 10-12 см, зрізуючи лише 1-2 см. Надалі, після досягнення цієї висоти, газон стрижуть приблизно раз у тиждень, зрізуючи лише третину висоти пагонів за один раз. Кожен наступний раз напрямок стрижки трави змінюють на перпендикулярний.

Читайте також: Стрижка, полив і мульчування: 3 головні операції з догляду за газоном

Корисні інструменти для створення і догляду за газоном можна замовити в інтернет-магазині AL-KO.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.