5 видів газонів: вибір травосуміші для посіву та поради з догляду

5 видів газонів: вибір травосуміші для посіву та поради з догляду

Газони можуть мати зовсім різне призначення і потребувати різного догляду. Щільний і стійкий до витоптування дерен на футбольному стадіоні і ніжний англійський газон у палісаднику котеджу лише на перший погляд здаються схожими. Але вони складаються з різних видів злаків і їм необхідний різний догляд.

На етапі закладання галявини і посіву декоративних злаків враховують не тільки призначення, а й умови зростання газону. Адже в кожному окремому разі – свої особливості розташування газону. Трава може рости як в щільній тіні, так і на пекучому сонці, а декоративні злаки – погано рости на заболочених або посушливих ділянках.

Які злаки входять до складу газону

Газон складається з різних злаків, які мають свої вимоги до ґрунту і догляду

Для посіву газону зазвичай використовують стандартні суміші насіння, створені для різних випадків і умов різних ділянок. До їхнього складу входить кілька видів рослин, які відрізняються шириною і кольором пагонів, швидкістю росту, стійкістю до витоптування та вимогами до умов середовища.

Читайте також: Бензинові газонокосарки AL-KO: 3 універсальні лінійки для різних садівників

Найбільш поширені 4 види злаків – пажитниця, костриця, мітлиця і тонконіг. Вартість і призначення травосуміші визначається пропорціями цих видів рослин, на що і варто звернути увагу. Наприклад, недорогі газонні суміші значною мірою складаються з пажитниці, яка відрізняється великим листям, швидким зростанням і стійкістю до витоптування. Але декоративними характеристиками ця рослина сильно поступається іншим злакам із витонченим листям, які формують більш щільний дерен. Трудовитрати на отримання насіння костриці, тонконогу і мітлиці більші, ніж на культивування пажитниці, і тому якісна газонна суміш не може коштувати надто дешево.

3 основних типи газонних сумішей

Виробники насіння газонної трави вказують призначення травосуміші прямо на упаковці. Найчастіше у продажу можна зустріти такі типи газонів.

  • Універсальний газон має найбільше поширення. Він утворює щільний трав’яний покрив і містить стійкі до витоптування злаки. Пропорції рослин тут підібрані так, щоб достатню витривалість поєднати з декоративністю. Такі газони використовують на садових ділянках, в парках і навіть на приватних дитячих майданчиках. По рослинах можна ходити, і вони нормально витримують невелику тінь або посуху.
    Поради з догляду. Для догляду за універсальним європейським газоном використовують основні прийоми агротехніки – стрижку колісною газонокосаркою до висоти 3,5-5 см, сезонну скарифікацію, підживлення і полив.
Універсальний газон підійде для більшості садових ділянок
  • Партерний, або декоративний газон не витримує витоптування, і ходити по ньому не рекомендується. Його закладають в парадній частині саду, в палісадниках і на фасадних клумбах. До складу партерного газону входять ніжні низькорослі декоративні злаки з дрібним листям.
    Поради з догляду. Декоративний газон витримує низьку стрижку до висоти 2,5-4 см, і для догляду за ним рекомендовано використовувати легку техніку. Наприклад, невелику ділянку парадної клумби можна стригти механічною шпиндельною газонокосаркою.
Легкі шпиндельні газонокосарки наносять мінімальні травми рослинам
  • Спортивний газон має найменшу декоративність і найкращу стійкість до витоптування. Підбір трав тут орієнтований на максимально швидке відновлення злаків після ушкоджень.
    Поради з догляду. Принцип догляду за спортивним газоном аналогічний універсальному випадку, але через більш інтенсивні навантаження покриття більше потребує підживлення і аерації.

Читайте також: Стрижка, полив і мульчування: 3 головні операції з догляду за газоном

Крім трьох основних видів газонів існують також травосуміші спеціального призначення, які вибирають для нестандартних випадків. Це може бути суміш для тіньових місць, схильних до посухи ділянок або набір для ремонту і відновлення газону.

Чим відрізняється луговий газон

Іноді господар садової ділянки відмовляється від створення класичного газону і веде догляд за наявним луговим травостоєм. Хоча в продажу можна зустріти і готові до посіву суміші лугових газонних трав. Крім злаків тут можуть використовуватися насіння польових квітів та інших рослин, таких як конюшина. А на схилах і в надмірно затінених місцях іноді взагалі відмовляються від злаків, віддаючи перевагу трав’янистим ґрунтопокривним багаторічникам.

Садовий райдер – кращий інструмент для косіння лугового газону

Поради з догляду. Якщо луговий газон розбитий на великій території, стригти його зручно за допомогою райдера або міні-трактора, а ділянки на схилах зазвичай обробляють мотокосою.

Читайте також: Трактори і райдери AL-KO: універсальні садові авто для великих ділянок

Незвичайний мавританський газон

Мавританський газон нагадує дикоростучий луг із польовими квітами

Цей вид газону ще сильніше нагадує дикий луг, і за зовнішнім виглядом він зовсім не схожий на класичну підстрижену галявину. До складу мавританського газону входять не тільки злаки, але і велика різноманітність лугових квітів, таких як незабудки, ромашки, льони, маки, волошки, календули. У період цвітіння на початку літа рослини досягають висоти 30-40 см, і такий газон являє собою не галявину для відпочинку, а квітучу ділянку декоративного лугу в саду.

Читайте також: Бензинові мотокоси AL-KO: вся справа в деталях

Поради з догляду. Для стрижки рослин тут частіше застосовують мотокосу, а періодичність догляду за мавританським газоном сильно відрізняється від звичайного випадку. Передусім, для цвітіння рослинам потрібно дати вирости до висоти 30-40 см. Після відцвітання їх зістригають до висоти 8-10 см, щоб спровокувати другу хвилю цвітіння. Але важливо враховувати, що на лугових квітах наприкінці літа насіння повинно дозріти і опасти на майбутній рік. Тому мавританський газон стрижуть лише пару раз за сезон, і він має здебільшого декоративне призначення. Зазвичай під нього виділяють лише невеликі клумби.

Замовляйте садову техніку для догляду за всіма видами газонів в нашому інтернет-магазині.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.