FAQ. Що важливо знати про заготівлю та зберігання дров

FAQ. Що важливо знати про заготівлю та зберігання дров

Хоча багато приватних будинків сьогодні обігріваються газовими котлами, дрова як паливо все одно повсюдно користуються попитом. Їх застосовують не тільки для обігріву будівель за допомогою камінів, печей або твердопаливних котлів, а й для приготування м’яса, риби або овочів на грилі, мангалі й барбекю. І якщо заготівля дров для багаття або мангала на пару уїк-ендів зазвичай не становить труднощів, то до вибору й заготівлі дров на весь холодний сезон потрібно підійти відповідальніше.

Більшість із нас знає, що якість м’яса, приготовленого на відкритому вогні, багато в чому визначається якістю дров, використаних як паливо. Не менш важливо враховувати характеристики паливної деревини і під час опалення будівель дровами.

Від стану й породи дерева залежать щільність і тривалість горіння дров, температура та інтенсивність вогню, склад і обсяг димових газів, кількість отриманих вугілля, сажі й золи, а також інші параметри. Дрова можуть відрізнятися породою дерева, вологістю й віком деревини. Якість твердого палива залежить від часу вирубу й заготівлі лісу, тривалості зберігання, умов транспортування дерева тощо.

Електрична ланцюгова пила – чудовий інструмент, який нарізає поліна на заготовки для зручнішого коління дров.
Електрична ланцюгова пила – чудовий інструмент, який нарізає поліна на заготовки для зручнішого коління дров.

У якому вигляді купувати дрова найвигідніше?

Якщо ви вирішили купити дрова для індивідуального споживання, не обов’язково переплачувати за готовий продукт. Здебільшого має сенс придбати заготовки – відносно великі поліна, які потім нескладно нарізати й розколоти на окремі чурбаки під розміри конкретної топки котла, печі або каміна.

Причому варто пам’ятати, що дрова продають не на вагу, а на обсяг. Щільність деревини, а значить і теплотворна здатність різних порід дерева можуть різнитися, і тому потрібно оцінити найменування та стан дров.

Читайте також: Гідравлічні дровоколи AL-KO: верстати для розколювання дров

Які характеристики дров важливо враховувати під час вибору?

Під час вибору твердого палива варто звернути увагу на такі параметри:

  • Щільність і теплотворну здатність різних порід дерева. Вони визначають кількість тепла, яке деревина виділяє під час згоряння. Більше цінується щільне та тверде дерево, яке під час згоряння виділяє більше тепла й довше прогорає. Менш щільні породи, відповідно, коштують дешевше, згорають швидше й виділяють менше теплової енергії.
  • Зольність деревини визначає кількість золи, попелу й сажі, які залишаються в топці та на стінках димоходу після згорання дров. Хімічний склад порід дерева – різний, і тому якісь дрова забруднюють опалювальне обладнання сильніше за інші.
  • Вологість дерева – це змінна характеристика, яка визначається не породою, а умовами вирубу, заготівлі та зберігання лісу. Вологіші дрова мають більшу вагу й гірше горять, а значить їх транспортування – дорожче, а споживання – менш зручне. До того ж у сучасних твердопаливних котлах вологість деревини, яку рекомендовано використовувати, регламентовано, і спалювати в них дрова з високою вологістю заборонено.
Із гідравлічним дроворубом можна швидко заготовити дрова на весь холодний сезон.
Із гідравлічним дроворубом можна швидко заготовити дрова на весь холодний сезон.

Дрова якої породи краще підходять для опалювання будівель?

Найбільшим попитом користується тверде паливо з високою теплотворною здатністю і/або мінімальною зольністю.

  • За теплотворною здатністю дрова поділяють на кілька груп. До першої групи входять породи дерев із найщільнішою та теплоємною деревиною: береза, бук, ясен, граб, ільм, в’яз, клен, дуб, модрина. Проміжне становище займають сосна й вільха. Мінімальна теплотворна здатність у таких порід дерева: ялини, кедра, ялиці, осики, липи, тополі, верби.
  • Мінімальною зольністю відзначаються вільха, ясен і дуб. Із іншого боку, використання в опалювальному обладнанні дров із берези, верби, тополі, сосни, ялини, модрини та інших хвойних дерев не рекомендовано. Ці породи з високою зольністю сильно забруднюють обладнання.

Читайте також: Корисні поради AL-KO: що потрібно знати, щоб зрубати дерево

Яку вологість повинні мати дрова? Чи можна її зменшити?

Природна вологість живого дерева протягом сезону може коливатися в діапазоні від 50 % до 90 %, а для опалювальних котлів рекомендовано дрова з вологістю не більше ніж 20 %. Це означає, що свіжозрубана деревина для опалення не підходить.

Вертикальні дроворуби відзначаються більшою потужністю та продуктивністю порівняно з горизонтальними моделями.
Вертикальні дроворуби відзначаються більшою потужністю та продуктивністю порівняно з горизонтальними моделями.

Дрова зазвичай заготовляють і залишають на зберігання в природних умовах. За рік вони висихають до потрібного рівня вологи. При цьому заготовляння паливної деревини, як правило, проводять узимку, коли природна вологість деревини мінімальна – не більше ніж 50-60 %.

Які інструменти використовують для заготівлі дров?

Якщо ви купили очищені від гілок колоди або поліна, їх потрібно порізати на заготовки й радіально розколоти на чурбаки товщиною до 8-10 см. Кількість дров, які можна отримати з однієї заготовки, залежить від діаметра поліна й може становити від 2 до 8 і більше штук.

Щоб нарізати поліна, зручно послуговуватися бензиновими, акумуляторними або електричними ланцюговими пилами побутового класу. А для нарубування дров на чурбаки замість сокир сьогодні застосовують сучасні гідравлічні дровоколи з електроприводом.

Читайте також: Мотопила AL-KO: рекомендації щодо безпечної роботи з ланцюговою пилою

У яких умовах потрібно зберігати дрова?

Дрова займають чималий об’єм, і зберігати їх у приміщенні нераціонально. Зазвичай їх складають в укриття на свіжому повітрі, у так звані дровітні. Для того щоб забезпечити надійне зберігання й висихання дров протягом року, паливну деревину захищають від прямої дії рідкої вологи. А ось природна вологість повітря не знижує якості дров.

Дровітню переважно розміщують біля стін будівель, на дерев’яних піддонах.
Дровітню переважно розміщують біля стін будівель, на дерев’яних піддонах.

Дровітня здебільшого являє собою рівний майданчик із навісом або легким дахом для захисту від дощу та снігу. При цьому важливо, щоб укриття провітрювалося, і під час  зберігання дрова не накривають плівкою. Крім того, підмурок майданчика повинен забезпечувати відведення вологи й висихання дров. І тут, як правило, застосовують волого- й повітропроникні конструкції та матеріали – дерев’яні піддони або дренажний шар гравію, на які й укладають дрова.

Висота дровітні зазвичай не перевищує 1,5-2 м, причому складують дрова найчастіше біля стін госпбудівель і житлових споруд. Дрова, складені біля південної стіни будівель, зможуть просохнути найкращим чином. Якщо ж дровітню розміщено біля північної стіни, то це знизить втрати тепла будівлею та збільшить її енергоефективність, але таку деревину потрібно буде досушувати кілька днів у приміщенні.

Читайте також: Огляд ланцюгових пил: садова техніка AL-KO в інтерв’ю з майстром по дереву

Купити ланцюгові пили та гідравлічні дровоколи для заготівлі дров можна в онлайн-магазині й у дилерів компанії AL-KO.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.

Залишити відповідь