Як зробити клумбу: аптекарська грядка з трав за 5 кроків

Як зробити клумбу: аптекарська грядка з трав за 5 кроків

Якщо вам до вподоби свіжі лікарські трави і ви хочете завжди мати їх під рукою, вам варто зробити власну спіраль із трав у своєму саду. Вона виглядає як триярусна висока грядка. Дізнайтеся, що потрібно для створення такої аптекарської клумби на ділянці.

Крок 1. Створення кліматичних зон

Створення кліматичних зон

Основою «равлика» з трав є стінка із природного каменю або цегли, яка в’ється вгору по спіралі. Завдяки ухилам з внутрішнього боку назовні вона створює для трав оптимальний ґрунт. В сухій або середземноморській зоні розміщують види трав, яким потрібен сухий і бідний на поживні речовини ґрунт, насамперед це середземноморські трави.

Рухаючись від середини спіралі й назовні, збільшується вміст поживних речовин ґрунту і вологість – на зовнішньому боці знаходиться волога зона, де прекрасно почуваються ті трави, яким необхідний болотистий ґрунт. Тому спіраль трав можна розділити на чотири кліматичні зони: мокра, волога, нейтральна і суха.

Читайте також: Ставок за вихідні: як зробити штучне водоймище з пластикової ємності

Крок 2. Яким травам який ґрунт?

 • Мокрий ґрунт: жеруха, аїр і водна м’ята.
 • Вологий ґрунт: кріп, петрушка, кервель, базилік і шніт-цибуля.
 • Нейтральний ґрунт: настурція, меліса лікарська, бедринець, коріандр, фенхель та сухоребрик.
 • Сухий ґрунт: чебрець, майоран, шавлія, лаванда, чабер садовий, материнка і розмарин.

Непридатними для спіралі є трави, які утворюють довге коріння і виростають дуже великі, як, наприклад, живокіст, любисток та перцева м’ята. Не зимостійкі трави, такі як розмарин, висаджують разом із горщиком. Таким чином його можна знову викопати перед настанням морозів та на час зимівлі поставити у належному місці.

Що знадобиться для створення спіралі трав?

Крок 3. Що знадобиться для створення спіралі трав?

 • Сонячне місце розміром мінімум 3-4 м2.
 • Камені або матеріал для облицювання (природний камінь, цегла, бетонний камінь, просочена деревина).
 • Щебінь як перший шар (дренаж).
 • Достатня кількість гумусу.
 • Пісок для сухої зони.
 • Компост для багатої на поживні речовини і вологої зони.
 • Звичайна плівка або ванна для зони ставка болотяних рослин.

Читайте також: Газові грилі Masport: як зробити літню кухню для барбекю в саду

Крок 4. Будівництво спіралі трав

 • Будівництво спіралі травРозмітьте основну поверхню спіралі на ділянці за допомогою кілочків. Початок «равлика» має знаходитися на півдні. Потім зніміть верхній шар ґрунт на глибину лопати.
 • Основну поверхню спіралі трав укрийте шаром із крупного щебню товщиною 10-20 см. Це буде дренаж.
 • Тепер викладіть ряди каменю один на одний. Спершу знадобляться великі, широкі камені, а маленькі потрібні нагорі. Стіна повинна мати легкий ухил всередину, це робить її більш стійкою. Перед тим як наповнити окремі ряди специфічним для трав ґрунтовим матеріалом, створюють наступний шар, який виростає в центрі спіралі, поступово, приблизно на 50 см у висоту.
 • Наповніть створені шари відповідним ґрунтом зверху шару щебню. Залежно від кліматичної зони вони будуть складатись зі спеціальної суміші, до якої входить садова земля, компост і пісок. Частка піску зростає зі збільшенням висоти спіралі, оскільки він робить ґрунт більш сухим і рихлим. На вершині суміш складається з 50 % піску та 50 % садової землі. Чим глибше в середину спіралі, тим частка компосту стає вищою, щоб збільшити вміст поживних речовин у ґрунті.
 • Рекомендоване облаштування маленького ставка біля підніжжя спіралі трав. Для цього викопайте заглиблення 40 см, вистеліть його плівкою і наповніть ґрунтом для ставків. Покладіть плівку так, щоб земля спіралі трав мала прямий контакт із водою і могла її вбирати.
 • Оскільки в перші тижні після будівництва земля буде просідати, засаджуйте спіраль трав тільки після гарного поливу кілька разів.

Крок 5: Висаджуйте сорти трав у відповідному місці

Підбирайте кожній рослині найкраще для неї місце. Завдяки вигинам стіни ви можете визначити, чи отримає рослина багато сонця чи швидше буде в тіні. Враховуйте ріст окремих сортів, інакше через кілька місяців агресивні види трав заглушать ті, що ростуть повільно. Тут має сенс висаджувати деякі трави у горщику, щоб обмежити їхнє поширення. Поливайте рослини в кількості, необхідній для кожного сорту. Щоб заготувати воду для поливу, знадобиться садовий насос.

Читайте також: Вікенд з AL-KO: чим зацікавити дитину в саду

Якщо вам потрібні відповідні садові інструменти для висаджування та поливу спіралі трав, у нашому інтернет-магазині гарантовано є необхідне для вас рішення.

Залишити відповідь