FAQ: 5 питань, як вибрати і купити садовий насос

FAQ: 5 питань, як вибрати і купити садовий насос

Садовий насос може знадобитися для різних цілей. З його допомогою нескладно забезпечити ручний або автоматичний полив рослин, налагодити подачу води зі свердловини або колодязя і навіть організувати домашній водопровід. Але як зробити правильний вибір і купити садовий насос, який максимально відповідає вашим запитам? Саме про це ми і вирішили розповісти.

Вибір насоса для саду та присадибної ділянки визначається завданнями, які потрібно вирішити з його допомогою. Деяким домовласникам купити садовий насос потрібно лише для того, щоб наповнити або осушити басейн або відкачати підтоплений весняним паводком підвал. Іншим же напірний насос або насосна станція потрібні для стаціонарної подачі води.

1. Які типи насосів можна використовувати на садовій ділянці?

З усього розмаїття садових насосів AL-KO найбільшою популярністю користуються електричні пристрої, які принципово можна розділити на дві великі групи.

  • Поверхневі насоси – це самовсмоктувальні пристрої, які качають воду через живильний шланг довжиною 6-8 м. Їх встановлюють у сухому безпечному місці і застосовують для найрізноманітніших цілей, де потрібна подача або перекачування води. Такі насоси вагою 6-12 кг нескладно перенести на різні ділянки саду або будинку. Подача води тут здійснюється через другий, роздавальний шланг, довжина якого може досягати 25-50 м. Порівняно з заглибними поверхневі насоси забезпечують більш високий тиск, але меншу продуктивність.
Поверхневий насос AL-KO здатний створити тиск, необхідний для роботи дощувачів системи поливу.
Поверхневий насос AL-KO здатний створити тиск, необхідний для роботи дощувачів системи поливу.
  • Заглибні насоси на відміну від поверхневих опускають у воду повністю, і для їхньої роботи потрібен лише роздавальний шланг. Ці пристосування вагою 4,5-10 кг підходять для відкачування або подачі рідини з резервуара, який може знаходитися як на рівні ґрунту, так і на глибині 5-10 м. Порівняно з поверхневими заглибні пристрої орієнтовані на більш високу продуктивність, але забезпечують менший тиск. Високий тиск (напір) здатні створювати лише спеціальні багатоступеневі заглибні насоси для неглибоких свердловин і колодязів.

2. Який насос вибрати для поливу саду?

Найпростіше організувати полив саду в ручному режимі, використовуючи роздавальний шланг довжиною 25-50 м і кінцевий дощувач. Вода подається під напором, і для цього використовують поверхневі садові або багатоступеневі заглибні насоси, які здатні створювати тиск до 3-5 бар. Звичайні заглибні насоси поливають рослини самопливом.

Добре, якщо поверхневий насос має захист від сухого ходу. Це означає, що у разі зупинки подачі води пристрій не перегорить, а автоматично вимкнеться. Для запуску поверхневого садового насоса потрібно переконатися в правильному підключенні живильного і роздавального шлангів, а також кабелю електропостачання. Потім слід наповнити насос через отвір у верхній частині корпусу, і тільки тоді ввімкнути пристрій.

Багатоступеневі заглибні насоси високого тиску здатні піднімати воду на висоту до 30 м і більше.
Багатоступеневі заглибні насоси високого тиску здатні піднімати воду на висоту до 30 м і більше.

Важливо знати, що для регулярного зволоження рослин потрібно не менше 2-3 м3 води. Однак не рекомендовано поливати сад дуже холодною водою: це сильний стрес для рослин. Тому рідину зі свердловини, колодязя або системи водопроводу зазвичай набирають в накопичувальну ємність, де вона нагрівається природним чином.

Читайте також: 3 види насосів: як вибрати пристрій для поливу і водопостачання

Інше зручне джерело води для поливу – природна або штучна водойма, температура якої відповідає довкіллю. Конструкція і розташування резервуара з водою для поливу теж можуть впливати на вибір – буде це поверхневий або ж багатоступеневий заглибний насос.

3. Який насос підходить для водопостачання будинку?

Для водопостачання котеджу потрібне безперервне підтримання тиску у водопровідній мережі, і садовий насос повинен підвищити напір відразу, як тільки відбувається відкриття водопровідного крана, включення насоса пральної машини або змив бачка унітаза. Прості моделі з таким завданням не впораються, але їх можна модернізувати або використовувати замість них насосну станцію.

  • Автоматичний напірний насос можна отримати, якщо оснастити поверхневий садовий або багатоступеневий заглибний насос гідроконтролером. Це пристосування являє собою реле тиску з вбудованим зворотним клапаном, який дозволяє пристрою вмикатися і реагувати на зміну тиску в системі водопроводу. Але регулярне включення і виключення пристрою в такому режимі може привести до його швидкого зносу.
Насосна станція з мембранним баком нівелює коливання тиску і гідроудари у разі мінімального споживання води у водопроводі.
Насосна станція з мембранним баком нівелює коливання тиску і гідроудари у разі мінімального споживання води у водопроводі.
  • Насосна станція – це той самий автоматичний напірний насос, який до того ж додатково забезпечений гідроакумулятором. Гідроакумулятор – це накопичувальний бак об’ємом до 20 л з мембраною, яка задає і підтримує тиск у пристрої. Конструкція мембранного бака розділена на дві частини, одна з яких використовується для накопичення води, а друга – наповнена стисненим газом. Тиск газу і води в мембранному баку забезпечує напір у системі водопроводу і компенсує мінімальні коливання тиску, якщо споживається незначна кількість води. Насос тут вмикається рідше, лише коли потрібно заново наповнити мембранний бак, що дозволяє збільшити ресурс і довговічність пристрою.

Читайте також: Садові насоси та насосні станції AL-KO: використовуйте воду раціонально

4. Які насоси використовують для відкачування і подачі рідини з резервуара?

Заглибні дренажні насоси використовують для відкачування брудної води з резервуарів і котлованів.
Заглибні дренажні насоси використовують для відкачування брудної води з резервуарів і котлованів.

Під час відкачування рідини з резервуара – затопленого підвалу, котловану, басейну або ставка – найбільш важлива продуктивність роботи насоса. Залежно від призначення резервуара чистота води в ньому може відрізнятися, і тому в продажу можна знайти і купити заглибні насоси для чистої або брудної води з різним вмістом зважених часток.

  • Заглибні насоси для чистої води розраховані на перекачування рідини, де можуть бути присутніми тверді частинки діаметром менше 5 мм. Такі пристрої використовують не тільки для відкачування води, наприклад, з басейнів, але і для подачі рідини з неглибоких свердловин або колодязів.
  • Заглибні насоси для брудної води – це дренажні насоси, які можуть перекачувати рідину, що містить тверді включення діаметром до 30-38 мм. Ці пристрої потрібні для відкачування води із затоплених підвалів, гаражів і котлованів. Деякі з них підходять для відкачування стічних вод або подачі води з відкритих водойм. При цьому важливо знати, що перекачування заглибним насосом рідини з суспензією піску – не допускається. Пісок – це природний абразив, який швидко пошкодить насос, тому працювати з брудною водою можна лише після осідання суспензії.

Як вже йшлося раніше, окремо в списку заглибних насосів для чистої води виділяють багатоступеневі заглибні моделі високого тиску. Якщо звичайні заглибні насоси AL-KO здатні качати воду з глибини 5-7 м, створюючи натиск водяного стовпа висотою до 10 м, то заглибні пристрої високого тиску піднімають воду з глибини 7-10 м, створюючи натиск висотою до 30-55 м.

Читайте також: 3 види заглибних насосів AL-KO: вибираємо пристрій для відкачування води

Важлива деталь, яка відрізняє заглибні насоси різного типу, – конструкція автоматичного вимикача, який потрібен для зупинки пристрою у разі спустошення резервуара.

  • Поплавковий вимикач зупиняє насос, якщо вода відкачується до певного рівня, і поплавок опускається. У разі наповнення ємності поплавок спливає і заново запускає насос. Проте такий вимикач може випадково зачепитися за предмет вище дна, і тоді насос не зупиниться у разі спустошення резервуара, від чого може перегоріти.
  • Сенсорний вимикач на дні насоса – надійніший і має більш низький поріг спрацьовування. Таким пристосуванням оснащують більш досконалі моделі.
Поплавковий або сенсорний вимикач забезпечить автоматичну роботу насоса.
Поплавковий або сенсорний вимикач забезпечить автоматичну роботу насоса.

5. Як вибрати характеристики насосної установки?

Дві ключові характеристики будь-якого насоса – це продуктивність (або витрата) і тиск (або напір) пристрою.

  • Продуктивність свідчить про кількість води, яку насос здатний перекачати за певну одиницю часу. Звичайні заглибні моделі AL-KO мають продуктивність від 6500 до 20 000 л/год. Поверхневі і багатоступеневі заглибні насоси високого тиску і насосні станції AL-KO – від 3100 до 6000 л/год.
  • Тиск насоса – це висота, на яку пристрій може підняти воду. Він вимірюється в метрах водяного стовпа, барах і атмосферах (1 бар ≈ 10 м в. с. ≈ 1 атм.). Прості заглибні насоси AL-KO створюють тиск від 0,6 до 1,1 бар. Поверхневі пристрої, насосні станції і напірні заглибні насоси AL-KO – від 3 до 6 бар.

Для визначення необхідних характеристик насоса враховують обсяг води і висоту, з якої і на яку потрібно підняти і перекачати рідину, втрати на горизонтальних трубах і шлангах, а також необхідний напір у системі водопроводу або поливу, при якому може працювати підключене устаткування.

Читайте також: Система поливу AL-KO: вибір насоса і джерела водопостачання

Вибрати й купити заглибні і поверхневі садові насоси, а також насосні станції AL-KO можна в інтернет-магазині або у офіційних дилерів компанії.

Олексій Васильченко

Блогер і журналіст, експерт у сфері садової техніки, будівельних технологій та приватного домогосподарства.

Залишити відповідь